Vesmírné divadlo

Na přelomu letošního jara a léta se nám naskytne pohled hned na dva zajímavé úkazy na nebi. Tím prvním bude jasná kometa s označením C/2001 Q4 pojmenovaná NEAT (podle amerického projektu na hledání asteroidů v jehož rámci byla v roce 2001 objevena).

KometaKometa je v současnosti pozorovatelná pouze z jižní polokoule, ale kolem 5. května by se měla večer poprvé objevit nad západním obzorem. V té době bude cca 48 mil. km od Země. Poté se bude velmi rychle pohybovat k severu. Přísluním projde 15. května a koncem měsíce se již bude promítat do souhvězdí Velké medvědice (Velký vůz) a bude viditelná celou noc. Oproti původním odhadům bude poněkud slabší, přesto by měla být dobře viditelná pouhým okem až do prvních červnových dnů. Pak se stane vděčným objektem pro triedr či menší dalekohled po téměř celé léto.

Druhým zajímavým úkazem je tzv. VENUS TRANSIT neboli přechod planety Venuše před slunečním kotoučem. Tento úkaz je na rozdíl od komet, kterých astronomové pozorují každý rok desítky, velmi vzácný. Naposledy měli lidé možnost sledovat tento jev v roce 1882. Letos se příležitost spatřit Venuši na pozadí slunečního kotouče naskytne 8. června. V naší zeměpisné poloze vstoupí Venuše před Slunce asi v 07.20 a zůstane před ním až do 13.23 hodin letního času. Vzhledem k průměru Venuše (téměř 1°- cca 1/30 zdánlivého průměru Slunce) bude při použití vhodného filtru snižujícího sluneční jas (brýle pro pozorování zatmění Slunce se speciální folií, svářečský filtr, v nouzi i osvícený a vyvolaný černobílý negativ) přechod viditelný i pouhým okem. Lépe však bude viditelný dalekohledem, samozřejmě rovněž se speciálním slunečním filtrem nebo metodou projekce. Zde je nutno varovat před přímým pohledem do Slunce, které může způsobit trvalé poškození zraku! Zájemcům lze doporučit např. web http://vt-2004.astro.cz/ kde získají podrobnější informace o celém úkazu i možnostech jeho pozorování.

Aleš Majer
Astronomický klub Liberec

Vytvořeno 16.6.2004 12:51:29 | přečteno 2528x | Petr Vitvar