Nemocnice "na kraji města" - 3. část

ORL - reportáž psána z nemocničního lůžka

ORL

Říká se, že co si kdo neprožije na vlastní kůži, nemůže zcela pochopit. Určitě mi dáte, vážení čtenáři, za pravdu, že tomu tak skutečně v životě je. V našem putování po odděleních jablonecké nemocnice se tentokrát zastavíme na oddělení ORL (otorinolaryngologie), kde jsem se ocitla nejen jako redaktorka, ale také jako pacientka zde strávila na lůžkovém oddělní devět dní.
Petra Krajinová, redaktorka JM

V Jablonci n. N. nikdy lůžkové oddělení ORL nebylo. Dlouhou dobu muselo postačit pro dva velké okresy oddělení s dvanácti lůžky v Liberci. Teprve před dvěma lety, 1. dubna 2002, bylo v bývalých prostorách plastické chirurgie otevřeno oddělení ORL také v našem městě. Určitě řada pacientů nejen z Jablonce tuto možnost přivítala a využívá třinácti lůžek v pěti pokojích, z toho dvou nadstandardních. I když počet lůžek není vždy postačující, je jistě velkou a příjemnou výhodou oddělení jeho rodinná atmosféra. O tu se dokáže postarat se svými kolegy primář oddělení MUDr. Robert Toscani, který toto oddělení pomohl založit. Přímo na lůžkovém oddělení kousek od pokojů se nachází operační sálek, kde jsou prováděny drobné výkony v lokálním umrtvení. K operacím pod narkózou se využívá operačních sálů nemocnice (určitě se tam také v našich reportážích podíváme).

Oddělení ORL se zabývá komplexní léčbou nemocí ucha, nosu a krku, mezi výkony prováděné na tomto oddělení patří také plastické operace ucha a nosu ve spolupráci s plastickým chirurgem (operace nosní přepážky pro zamezení chrápání či běžné propíchnutí uší pro náušnice). K složitějším výkonům patří operace nádorů v ORL oblasti a se zajištěním následné péče na onkologickém oddělení v Liberci. Jablonecké oddělení ORL spolupracuje v některých ojedinělých případech s klinikou v pražském Motole. Součástí lůžkového oddělení je také ORL ambulance s denním a pohotovostním provozem, kterou najdete před lůžkovým oddělením (viz ráměček níže). Pacienti přivítají také možnost ambulantního stacionáře přímo na oddělení, které je vybaveno jedním lůžkem (aplikace infuzí, inhalace při onemocnění hlasivek apod.).

Oddělení je vybaveno novou vyšetřovací a operační technikou. Například přímo v ambulnci ORL najdeme přístroj UNIT, jehož pomocí je vyšetřen téměř každý pacient (sponzoři přispěli na tento přístroj částkou 0,5 mil. Kč). Pro vyšetření sluchu a vyšetření před přidělením naslouchadla slouží moderní audiologicke pracoviště (viz foto). Vzhledem k velkému počtu prováděných operací na nose a vedlejších nosních dutinách chybí ve výbavě tzv. rinomanometr pro měření nosní průchodnosti, jehož cena se pohybuje okolo 200 tis. Kč. Vedle drahých přístrojů je pro léčbu potřeba i běžné vybavení. Konkrétně mám nyní na mysli mrazák pro rychlé chlazení ledů pro pacienty. A právě v tomto momentě se naplňuje rčení z úvodu reportáže, co si kdo neprožije na vlastní kůži... Byla jsem osobně svědkem, kdy nedostatek ledu pro všechny motivoval jednoho z pacientů ke sponzorskému daru mrazáku. Poděkování patří JUDr. Janu Novákovi, spolumajiteli firmy Tomex & Novák z Kokonína.

Do redakce JM chodí řada poděkování, nyní využívám této možnosti i já a děkuji personálu ORL za skvělou péči. Svým spolupacientům i ostatním přeji brzké uzdravení a hodně radostných chvil v životě.

Ambulance ORL
Po Pá: 9 12, 13 - 15 hodin
pohotovostní služba
15.30 7 hodin
So Ne: bez omezení
tel.: 483 345 751
Ordinaci ORL lze využít bez doporučení praktického lékaře. Privátní ordinace ORL MUDr. Jana Adama, která se nachází v areálu nemocnice, se začátkem května přestěhuje do prostor bývalé mateřské školy v ulici B. Němcové ve Mšeně.

Vytvořeno 16.6.2004 12:43:36 | přečteno 3549x | Petr Vitvar