Mírové náměstí - původně Starý trh

Fotogalerie

Spolu s povýšením na městys v roce 1808 obdržel Jablonec právo pořádat trhy. Proto bylo při tehdejší formanské cestě do Smržovky založeno prostorné tržiště ve tvaru obdélníku. Po jeho obvodu se začaly stavět první jednopatrové domy, a tak postupně vznikalo náměstí, nesoucí název Alter Markt - Starý trh. Jeho podobu z té doby, často poněkud idealizovanou, bychom mohli vidět na několika archivních obrazech a kresbách. Až fotografie a pohlednice z konce 19. a počátku 20. století nám věrohodně ukazují, jak s postupujícími lety náměstí měnilo svoji podobu.

Mírové náměstí, obrázek se otevře v novém okněMírové náměstí, obrázek se otevře v novém okněMírové náměstí, obrázek se otevře v novém okně

V dolní části náměstí, na rohu dnešní ulice Lidické, stával od roku 1814 jednopatrový dům s obchodem, kde se prodávaly potraviny. Když v roce 1908 vyhořel, nahradil ho nárožní třípatrový bytový dům, vyprojektovaný architektem Robertem Hemmrichem. V přízemí byla velká prodejna lahůdek a v 1. patře secesní kavárna Café Habsburg, později Metzler a nakonec Jizera, po které nese dům své pojmenování dodnes. Naproti v dnešní ulici Komenského v přízemním objektu z roku 1875 měl vydavatel Emil Böhme své knihkupectví a redakci Jabloneckých novin. Reklama na nároží domu zvala do prodejny jízdních kol Wilhelma Löhnera. Dnešní třípodlažní obytný dům s historizující fasádou bohatě zdobenou secesními prvky a s nárožní věží zde byl vystavěn v roce 1908.

Mírové náměstí, obrázek se otevře v novém okněLevá strana náměstí v roce 1916. Přes týden tu bývalo jen pár trhovců, v pátek a v sobotu však jejich stánky náměstí zcela zaplnily. V neděli za pěkného počasí se náměstí stávalo korzem - místem, kde se odbývala společenská setkání zámožných i prostých jabloneckých dam a pánů.

Mírové náměstí, obrázek se otevře v novém okněPravá strana náměstí v roce 1916 s pozoruhodnou stavbou v popředí. Ta patřila podniku městských elektrických drah a bývala v ní čekárna s trafikou a později i knihkupectví. Vedle ní měly svá stanoviště koňské drožky. I když městem jezdily už od února roku 1900 tramvaje, drožkáři jim úspěšně konkurovali až do konce 1. světové války.

Mírové náměstí, obrázek se otevře v novém okněNa pohlednici pořízené od dnešního Corsa v roce 1930 vidíme, že horní stranu náměstí (tam, kde dnes je za radnicí zastávka autobusů MHD) uzavírala řada nízkých obytných domů s obchody a hostinci v přízemí. Uprostřed náměstí stála od roku 1870 kašna se sochou Průmyslu. Před stavbou radnice v roce 1931 byla kašna odstraněna a socha přemístěna do parčíku v Palackého ulici. Po důkladné restaurátorské opravě se na náměstí opět vrátila v roce 1998, kdy byla osazena do balustrády zábradlí před Českou spořitelnou.

Připravil Petr Kurtin

Vytvořeno 10.3.2005 7:55:48 | přečteno 4747x | Petr Vitvar
load