Žardiniera se stylizovaným znakem města

Zázračné prameny

Státní odborná bižuterní škola, Jablonec nad Nisou, žákovská práce. Bezbarvé foukané sklo, matované, ryté - geometrický dekor, stylizovaný znak města a text GABLONZ (Jablonec), uvnitř zlatá nálepka FSGABLONZ, na dně nálepka s textem 21. VI. 32, výška 12 cm. Vystaveno ve stálé expozici muzea.

Na počátku šedesátých let 20. století bylo do Muzea skla a bižuterie z jablonecké uměleckoprůmyslové školy převedeno několik set předmětů. Vedle sbírky uměleckořemeslných artefaktů rozličné provenience, která sloužila ke studijním účelům, se samozřejmě jednalo o žákovské práce. Mezi nimi byly i realizace ve skle, které by ve spojení se specializovanou bižuterní školou předpokládal málokdo. Historie těchto prací je velmi zajímavá. Ukazuje totiž v praxi, že ani tak prestižní vzdělávací ústav, jakým jablonecká škola mezi světovými válkami bezesporu byla, nemohl žít ve vzduchoprázdnu.

V roce 1920 vznikla v Železném Brodě státní odborná sklářsko-obchodní škola, jež se stala Jablonci nepříjemnou konkurencí zejména poté, co v roce 1925 svou kolekcí nečekaně uchvátila jury na prestižní výstavě v Paříži. O vlastní odbornou školu navíc po polovině dvacátých let usilovala i Smržovka, jež mimo jiné argumentovala tím, že v Jablonci opomíjejí obory krystalerie (flakóny, těžítka, vázy apod.) a osvětlovacího skla. Patrně i proto v roce 1927 na jabloneckou školu nastoupil jako profesor modelování, kreslení a opracování skla Artur Pleva. Pod jeho vedením žáci tvořili jak malované, tak broušené, ryté či leptané dekorativní sklo. Sám Pleva, žák Josefa Drahoňovského, se výrazně zapsal do dějin krystalerie, a to jako designér firmy Curt Schlevogt (kolekce Ingrid).

Petr Nový
Muzeum skla a bižuterie