Vánoční nadílka - pro každého něco

Úvodník

Nevím jak vám, ale mně Vánoce jako svátky klidu a míru nepřijdou. Pokud si vzpomínám, pohodu jsem si naposledy užil někdy ve čtvrté třídě. Pak už byl před Vánocemi vždy nějaký shon. Jednou písemkový a zkouškový, jindy zase uklízecí a pečící či pracovní, uzávěrky konce roku… Pro menší děti teď ale nastane nejkrásnější čas v roce - období adventu. Děti musí přestát řádění čerta s Mikulášem, všude bude plno Santa Klause a nakonec stejně přiletí náš český Ježíšek.

Kdysi probíhala nadílka docela jinak než dnes. Některý z dospělých s velkým rachotem vysypal nepozorovaně na podlahu jablka, ořechy, sušené ovoce či perníčky a děti byly přesvědčené, že Ježíšek přišel s nadílkou. Jo, to kdyby nám na radnici takhle někdo hodil pytel peněz! Určitě bychom se nezlobili. To se asi ale nestane, a tak budeme napjatě čekat, jaká překvapení ještě přijdou. Jestli třeba další sněhová kalamita nebo naopak pokvetou konvalinky. Lepší bude určitě ten sníh, ale ne zas příliš…

Lidové zvyky si budeme moci připomenout 12. prosince v Městském divadle při „Vánocích s Nisankou“ a zároveň se členy souboru zakončit oslavy 45 let jeho existence. Novodobou tradicí se stalo rozsvěcení vánočního stromu. Ten letošní bude svítit již od poslední listopadové, tedy první adventní neděle. Plné náměstí bývá důkazem, že tradice už má své kořeny.

Rej pod městským stromkem potom vyvrcholí Vánočními trhy a starostovým svařákem. Tentokrát ho bude nalévat do třetího ze série hrnečků a vás jistě zahřeje i pocit, že pomáháte dobré věci. Letošní výtěžek podpoří občanské sdružení Compitum, které poskytuje sociální služby v problémových rodinách. A nezapomněli jsme ani na seniory - pro ně je připraveno předvánoční setkání v Eurocentru.

Do konce roku se už mnoho nového vybudovat nestihne. Ale bude-li přát počasí, dostanou dárek cestující po železnici. Snad již v prosinci se dočkáme nové zastávky Jablonec - centrum. Zatím bude osamocená, ale až u ní investor postaví polyfunkční dům a časem dojde i na lávku přes údolí, pak získáme nejlepší spojení středu města s vlaky.

Milí spoluobčané, hoďte stresy za hlavu a užijte si radostných Vánoc i veselého Silvestra. Hlavně vám však přeji úspěšný příští rok 2010! Ať se vám daří a na Nový rok třeba na shledanou při výšlapu na Černou studnici.

Lukáš Pleticha
místostarosta

Vytvořeno 30.11.2009 16:41:35 | přečteno 1860x | Petr Vitvar
load