O podnikání na Jablonecku

Víte, kdo v Jablonci kontroluje podnikatele, vede živnostenský rejstřík a vydává z něho výpisy? Kdo registruje živnosti, provádí jejich změny a přerušení či je zcela ruší? Tyto činnosti spadají do agendy živnostenského úřadu. Ten jablonecký sídlí v Komenského ulici č. 8 a my si tentokrát povídali s jeho vedoucí, Jitkou Prchalovou.

Kolik firem - živností na Jablonecku existuje?

V našem správním obvodu evidujeme přes 13 000 podnikatelů, z toho 1 253 právnických a téměř 12 000 fyzických osob a asi 5 000 provozoven. Přímo v Jablonci jich je kolem 4 000.

Projevila se nějak krize na úbytku či vzniku nových firem?

Jedním z projevů krize a propouštění na Jablonecku je mírný nárůst nových živnostníků, Bohužel po prvotním nadšení se často stává, že noví podnikatelé své živnosti brzy přerušují.

Jaké oblasti podnikání jsou pro Jablonec typické a jaké naopak kuriózní?

Nejčastěji přicházejí podnikatelé ohlašovat obory jako „zprostředkování obchodu a služeb“, „poradenské činnosti“ a „stavební práce“. Vzhledem k tomu, že jsou podmínky pro získání oprávnění pro řemeslné živnosti (např. kadeřnictví, zednictví, opravy silničních vozidel) nyní jednodušší, přibývá i mladých řemeslníků. Jednou z kuriózních živností, která byla zaevidována u zdejšího úřadu, byla „hra na píšťalový flašinet - flašinetář“.

Provádí živnostenský úřad i kontroly firem? Koho a co kontrolujete?

Ano, v Jablonci a přilehlých obcích provádíme kontroly právnických i fyzických osob, které jsou vedeny jako podnikatelé v živnostenském rejstříku (www.rzp.cz). Při kontrole sledujeme dodržování živnostenského zákona i dalších zvláštních předpisů, jako je zákon o ochraně spotřebitele či zákon o spotřebních daních. Některé kontroly probíhají ve spolupráci s dalšími orgány státní správy, např. České obchodní inspekce, Inspekce životního prostředí, cizinecké policie nebo Policie ČR.

Mohou se na živnostenský úřad obrátit i spotřebitelé? Poskytujete ochranu spotřebitelům?

Na živnostenský úřad se mohou samozřejmě obrátit i spotřebitelé, a to s dotazy, s žádostí o radu či s podnětem na kontrolu konkrétního podnikatele. Hlavním kontrolním orgánem je v tomto případě ale Česká obchodní inspekce. Konkrétní problémy týkající se ochrany spotřebitele lze konzultovat přímo s pracovníkem ČOI, kterého naleznete každou sudou středu od 10 do 15 hodin ve Spolkovém domě v ul. Emilie Floriánové 8.

(kh)

Vytvořeno 30.11.2009 16:45:06 | přečteno 2394x | Petr Vitvar
load