Jaroslava Fojtíková

Představujeme zastupitele města

Nyní je dost špatný rok v typicky jabloneckém průmyslu - ve sklářství a bižuterním průmyslu.

Ano, dříve u nás narůstal počet uchazečů hlavně v lednu a pak v září, kdy místo hledají studenti po svých posledních prázdninách. Teď je to permanentní stav. Nabídka míst se zmenšuje, protože se řada firem zavírá. Mrzí mne, že zanikají klasická tradiční průmyslová odvětví, u nás konkrétně sklářství nebo textilní průmysl. Ale dopad krize pociťujeme i v automobilovém průmyslu.

Dá se stanovit věková kategorie propouštěných lidí?

Propouští se napříč všemi věkovými kategoriemi, hodně citlivé je to samozřejmě pro lidi nad padesát let, právě ti hledají místo často dlouho, špatně a neúspěšně.

Dopadá fakt, že se blíží Vánoce, nějak negativně na nezaměstnané lidi?

Dopad na lidskou psychiku je nejhorší v prvních třech měsících, kdy se lidé se ztrátou práce musí vyrovnat. A to hlavně ti, kteří pracovali dlouhodobě, dvacet i třicet let. Myslím, že s Vánocemi to až tak nesouvisí. Deprese se objeví, když lidé musí po delší době vstoupit na trh práce, na němž se neumí pohybovat, neznají současné podmínky a neumí reagovat na požadavky zaměstnavatelů.

Co nejvíce brání možnosti najít si nové místo? Míra vzdělanosti nebo nechuť k jejímu zvyšování?

Obě možnosti hrají svou roli. Struktura vzdělání dnes neodpovídá potřebám trhu práce. Společnost preferuje nějaký typ vzdělání, ale zaměstnavatelé hledají něco úplně jiného - především kvalifikované, vyučené odborníky. Učební obory jsou dnes bez společenského kreditu, proto střední odborné školy mění své odborné, ale nenaplněné obory na žádané studijní obory manažerského typu.

Vstupovala jste do politiky s tím, že byste i tento fakt třeba nějak mohla ovlivnit?

Své působení v zastupitelstvu nevnímám jako „vstup do politiky , ale jako práci, o které jsem si myslela, že může být smysluplná, zajímavá a měla by vést ke zkvalitnění života v našem městě. Zaměřuji se zvláště na sociální oblast, ale zároveň se zajímám o další oblasti a výstupy, o kterých se svými kolegy spolurozhoduji.

A jaký máte názor po dvou letech?

Je to pro mne velká a zajímavá zkušenost. Mám radost z řady věcí, které se daří prosazovat a realizovat, ale je pro mne zklamáním, když vidím, že někdo hájí své konkrétní podnikatelské nebo jiné zájmy. Rozhodovat by se mělo vždy koncepčně, na základě znalosti věci, odborných podkladů a v zájmu obyvatel a rozvoje města.

Jste konfliktní typ?

Považuji se za velmi tolerantní osobu, někdy trochu tvrdohlavou.

A bojíte se jít do konfliktů?

Určitě ne když mám na věc svůj názor. A o to se vždy snažím i tím, že si sháním všechny dostupné podklady. Pak jej také umím vyjádřit a stát si za ním. Stejně tak si ale vyslechnu i názory jiných, o kterých se domnívám, že mluví se znalostí věci. A nedělá mi problémy opravit si své mínění, pokud mě argumenty druhých přesvědčí.

Jaký je váš názor na komunitní plánování v Jablonci?

Komunitní plánování jsme se snažili nastartovat už v době, kdy jsem sama na radnici v oddělení sociálních služeb a zdravotnictví působila. Ale protože to nebyla jedna z priorit tehdejšího vedení radnice, naše snahy zůstaly nevyslyšeny. Proto jsem velmi ráda, že se komunitně plánovat začalo a navíc velmi dobře a na vysoké úrovni. Dosavadní výstupy považuji za velmi kvalitní a je za nimi vidět pořádný kus práce a také chuť všech partnerů podílet se na této formě plánování a rozvoje sociálních služeb.

Myslíte si, že právě komunitní plánování je dobrý způsob, jak komunikovat s občany i v jiných oblastech?

Ano, hned od počátku jsem to navrhovala. Je to jedna z nejefektivnějších forem práce vedení města, na bázi partnerství a spolupráce s občany. Takže já bych se toho nebála a okamžitě bych rozjela komunitní plánování ve všech sférách.

(fr)

Jaroslava Fojtíková
Pochází z Mladoboleslavska a na zdejší studené a deštivé počasí se zimními břečkami si po životě v teplých borových lesích dlouho nemohla zvyknout. V posledních letech však na Jablonecko, které se stalo v roce 1977 jejím novým domovem, začala pomalu měnit názor. Hory bere na milost v létě, protože má ráda turistiku. Říká, že Jablonecko je turisticky pestré a zajímavé, vždy se zde dá najít místo podle nálady - od Jizerek po Maloskalsko. Je rozvedená, žije se synem, který úspěšně složil přijímací zkoušky na Technické univerzitě v Liberci a jako zastupitelka reprezentuje stranu Domov nad Nisou. Vystudovala výchovu a vzdělávání dospělých na Univerzitě Karlově, v současné době pracuje na Úřadu práce v Jablonci, kde vede oddělení poradenství a zprostředkování. Ve volných chvílích ráda cestuje, čte a zajímá se o českou historii.
Vytvořeno 5.12.2008 12:38:19 | přečteno 3182x | Petr Vitvar
load