Za frýdlantským betlémem

Hejnice - Libverda (1 km) - Peklo (3 km) - Raspenava (6 km) - smírčí kříž - Frýdlant (11 km) - ČD (12 km).

Prosincový tip na výlet nás zavede do údolí Smědé, kde sněhu nebývá ani v zimě mnoho. Začátek je v Hejnicích, kam se můžeme snadno dopravit vlakem či autem. Od nádraží zamíříme doprava k závorám a po červených značkách se vydáme do Lázní Libverda. Na lázeňském domě při silnici se nachází obnovená pamětní deska připomínající pobyt hudebního skladatele Carl Maria von Webera v roce 1814.

Za kolonádou vyhledáme žlutě značenou cestu. Ta stoupá nejprve na blízké návrší, aby posléze opět klesla do vísky Peklo. V této osadě, stranou turistického ruchu, žil po mnoho let spisovatel Václav Kaplický (1895 - 1982), který zde našel inspiraci k dvoudílnému románu Železná koruna.

Širokým údolím Pekelského potoka pokračujeme po pohodlné silničce vedoucí mezi lesy a pastvinami do Raspenavy. Asi po půl hodině dojdeme na hlavní silnici, kterou můžeme překročit a kolem rekreačního areálu (hřiště, ubytovna) dorazíme na zelené značení. To nás již doprovodí až do Frýdlantu. Cesta vede stále po pravém břehu Smědé, do níž se brzy zprava připojuje Lomnice, která pramení těsně pod vrcholem Smrku. Přejdeme další silnici a při trošce pozornosti sotva přehlédneme jeden z pěti smírčích křížů Frýdlantska, který stojí vpravo nad cestou. Jinou zajímavostí je žulový pomník připomínající smrt šesti osob (tří mužů, ženy a dvou dětí) v období sedmileté války (1756 - 1763). Nachází se asi 150 vpravo od naší cesty za soukromou usedlostí (ulomený kříž s Kristem je upevněn na stromě zasaženém bleskem).

Trasa pak pokračuje na návrší s Frýdlantským zámkem, kolem kterého sestoupíme do města. Cílem naší vánoční vycházky je nepříliš známý frýdlantský betlém. Jesličky s více než stovkou pohyblivých figurek jsou celoživotním dílem Gustava Simona (1873 - 1953), jenž ho stavěl šedesát let. Betlém se nachází v několik století staré chaloupce nedaleko náměstí a je celoročně přístupný (kromě pondělí od 10 do 16 hodin, vstupné 10 Kč). V letošním roce byl prohlášen za kulturní památku. Abychom nemuseli dlouho hledat, bude nejlépe optat se některého z domorodců, určitě o něm bude vědět.

Na vlakové nádraží to odtud máme pouhou čtvrthodinku. Pokud jsme do Hejnic přijeli autem, můžeme se pro něj vlakem snadno vrátit.

(os)

Vytvořeno 30.11.2007 14:31:31 | přečteno 2305x | Petr Vitvar
load