Představujeme partnerské město Kaufbeuren

Lidé v Jablonci se dělí na dvě skupiny. První při zmínce o Kaufbeuren, případně Neugablonz, okamžitě zareagují, ti druzí překvapeně mlčí. Také jste ještě o nejmladším partnerském městě Jablonce neslyšeli? Pak vám jej rádi představíme.

V rámci letošních Jabloneckých podzimních slavnostní se po několika letech konalo i setkání partnerských měst. Možná jste si všimli, že do Jablonce zavítaly zahraniční hudební skupiny a taneční soubory, které se představily na letní scéně Eurocentra. Někoho zaujal nablýskaný veterán Audi ze Zwickau z roku 1939, jiného zase ochutnávka silného belgického piva či výborná čeština pana Bierkeho z budyšínského turistického centra, který zval kolemjdoucí na výlet do svého nádherného středověkého města.

Zástupce partnerských měst jsme do Jablonce pozvali i proto, aby ve svém kruhu přivítali nové město. V sobotu 26. září odpoledne podepsal kaufbeurenský primátor Stefan Bosse a jablonecký starosta Petr Tulpa partnerskou dohodu. Ta měla - kromě klasického papírového dokumentu - i nevšední podobu velké skleněné vázy a oba představitelé museli k podpisu použít speciální brusky. Sklo je v tomto případě nejen představitelem společné historie ale také symbolem toho, jak křehké a pevné zároveň mohou partnerské vztahy být.

Výstižně to ve svém proslovu před podpisem „skleněné smlouvy“ vyjádřil místostarosta Lukáš Pleticha, když řekl: „Česko-německé vztahy trvají již více než tisíc let a mohli bychom začít od Jindřicha Ptáčníka a svatého Václava. Byly časy, kdy tyto vztahy byly velice pevné a byly časy, kdy vztahy byly velmi křehké ba i rozbité. Proto jsme zvolili pro vyhotovení a podpis smlouvy materiál, který má stejné vlastnosti. Umí být velice pevný, ale také velmi křehký. Navíc je to naše tradice - sklo. A ještě dodám, že surovina pro výrobu těchto skleněných váz pochází z Německa a byla opracována v Čechách. To je myslím ta nejlepší symbolika pro partnerství mezi našimi městy“.

Podpisu partnerské dohody předcházely nejen několikaměsíční přípravy, ale především několikaletá spolupráce institucí obou měst na různých úrovních. Družbu navázaly například gymnázia a umělecko-průmyslové školy. Spolupracují i archivy, muzea a církve, takže podpis partnerské dohody je vlastně oficiálním potvrzením spolupráce občanů obou měst.

Kaufbeuren

Čtyřicetitisícové město se nachází ve spolkové zemi Bavorsko a naleznete ho asi hodinu cesty po dálnici na západ od Mnichova. K zajímavostem města patří třeba středověké opevnění a Fünfknopfturm (věž s pěti makovicemi), klášter sv. Crescentie či relativně nová čtvrť Neugablonz. Za pěkného počasí se vám Alpy zdají být za humny. A opravdu, do alpského předhůří k pohádkovému zámku Neuschwanstein, je to z Kaufbeuren pouhých 35 km.

Kaufbeuren vznikl již v první polovině 8. století jako franské správní sídlo a vojenská základna poblíž hranic s Bavorskem. Páni z Beuren zde měli koncem 11. století své šlechtické sídlo. Od roku 1286 byl Kaufbeuren svobodným městem, a to až do počátku 19. století. V roce 1803 byl připojen k Bavorsku.

Od továrny na dynamit po Neugablonz

Během druhé světové války postavila společnost Dynamit AG v lese severovýchodně od města Kaufbeuren obrovský tovární komplex na výrobu střelného prachu a munice. Na ploše 320 ha vyrostlo kolem 200 budov. Fabrika byla velmi dobře skryta - měla ploché střechy porostlé zelení, takže nebyla vidět ani z letadla. O továrně nevěděli ani spojenci, kteří na konci války Kaufbeuren obsadili. Pamětníci vyprávějí, že po třech dnech se posádka přišla sama dobrovolně vzdát a prozradit, kde se továrna nachází; dlouhé čekání již nedokázala psychicky vydržet.

Po druhé světové válce zde na troskách bývalé továrny vznikla dnešní městská čtvrť Kaufbeuren-Neugablonz (neboli „Nový Jablonec“). Nový domov zde nalezlo několik tisíc Němců vysídlených z Jablonce nad Nisou a okolí. V dřevěných barácích a bunkrech, kde se jablonečtí rodáci se svými rodinami usadili, oživili znovu i „jablonecký“ bižuterní průmysl, a tak se Kaufbeuren-Neugablonz stal známým bižuterním centrem v Německu a později i ve světě. Právě v této městské části se nachází „Staatliche Berufsfachschule für Glas und Schmuck“, partnerská škola Střední umělecko-průmyslové školy v Jablonci n. N. či „Isergebirgs-Museum“, které připomíná „nejstarší“ dějiny Neugablonz ve spojení se sklářským a bižuterním průmyslem.

Tänzelfest, foto: M. Wild, obrázek se otevře v novém okněTänzelfest

Ke kaufbeurenským zvláštnostem patří i tzv. „Tänzelfest“ (Tanečkové slavnosti), které se konají již od 15. století. Jedná se o nejstarší dětské oslavy v Bavorsku. Festival prošel během své existence mnoha proměnami a nyní se odehrává pod mottem „Děti znázorňují historii svého města“. Pokud se tedy chcete pokochat pohledem na bohatý průvod v kostýmech a na um malých tanečníků či prozkoumat obrovský historický trh, navštivte Kaufbeuren koncem července.

Kateřina Hujerová

Základní informace o městě

  • Země: Spolková republika Německo (Bavorsko)
  • Poloha: 681 - 860 m. n. m.
  • Rozloha: 40 km2
  • Počet obyvyvatel: 42 tisíc
  • Vzdálenost: 650 km od Jablonce n. N.
  • Web: www.kaufbeuren.de
Vytvořeno 2.11.2009 8:55:34 | přečteno 2595x | Petr Vitvar
load