Na matrice o nás vědí už od narození

Matrika (neboli veřejný úřední seznam) nás provází po celý život. Právě do matričních knih se zapisují události týkající se našeho narození, manželství či úmrtí. Marcela Gottwaldová, vedoucí Matričního úřadu MěÚ v Jablonci nad Nisou, nás upozornila na důležité informace a prozradila i několik zajímavostí.

Čím vším se vaše oddělení zabývá?

Provádíme zápisy do tří prvotních matrik, které se týkají narození, manželství a úmrtí. S tím souvisí i výdej rodných, oddacích či úmrtních listů. Dále provádíme zápisy o určení otcovství, změny jména a příjmení, přijímáme žádosti o osvědčení o státním občanství, zajišťujeme složení slibu při udělení státního občanství ČR. V neposlední řadě ověřujeme podpisy a listiny, vydáváme druhopisy matričních dokladů a poskytujeme i výpisy z rejstříku trestů.

Pracujete zde čtyři. Kolik úkonů za rok provedete?

Prvotních zápisů do matrik provádíme kolem dvou tisíc. Ty se ale vedle počítačového zpracování musí psát i ručně dokumentním inkoustem, takže se tím práce zdvojnásobí. Nejvíce se ale ověřují podpisy a listiny. V roce 2008 jich bylo ověřeno 30 618, z toho polovina byla provedena u nás na matrice.

Prozraďte nám nějaké zajímavosti ze světa svateb. Hrneme se letos více do manželství?

Již několik let je počet sňatků na Jablonecku poměrně stabilní. V průměru se zde koná kolem 180 svateb ročně. Nejvíce samozřejmě oddáváme od června do září v obřadní síni jablonecké radnice. Oblíbeným místem je i kostelík v Loučné a následují místa, která si vyberou snoubenci, protože k nim mají třeba zvláštní vztah. Zažili jsme tak plno kuriózních svateb. Oddávalo se např. ve vlaku, v tramvaji, na louce na Severáku a dokonce i na radniční věži.

Zůstaňme u těch příjemnějších událostí. Jak jsme na tom s porodností?

Porodnice v Jablonci má velmi dobré jméno a přitahuje tak i mnoho přespolních maminek. V roce 2008 se zde narodilo 1 339 dětí. Letos se tisící miminko narodilo 23. září, takže odhadujeme, že se dostaneme na podobná čísla.

Chtěla byste čtenářům závěrem ještě něco vzkázat?

Ráda bych připomněla, že agendu ověřování podpisů a listin zajišťuje městský úřad každý den. V pondělí a ve středu na matrice, v úterý, čtvrtek a pátek ve vnitřním informačním centru. Podpisy a listiny se také ověřují v sekretariátu ředitele správního odboru v Komenského ulici 8.

(kh)

Vytvořeno 2.11.2009 8:56:14 | přečteno 3667x | Petr Vitvar
load