Malebným krajem Karolíny Světlé

Světlá pod Ještědem - Hodky (2 km) - Kříž u potoka (3,5 km) - Rozstání - Skalákovna (6 km) - Jiříčkov - Padouchov (8 km) - lom Basa - Vápenice (10,5 km) - chata Na Pláních (11,5 km) - Světlá p. J. (15,5 km).
Nedávno uplynulo 110 let od úmrtí spisovatelky Karolíny Světlé (24. 2. 1830 - 7. 9. 1899). Vydáme-li se po jejích podještědských stopách, čeká nás výlet bohatý na zajímavosti i krásné rozhledy. Popsaná okružní „Cesta Karolíny Světlé“ je značená zelenými značkami a několikrát nás přivede do míst, kde se odehrává děj některého z autorčiných děl.
Lásku k Podještědí vyjádřila autorka i tím, že si za pseudonym zvolila název obce Světlá pod Ještědem. A právě tady můžeme začít náš výlet. U kostela sv. Mikuláše najdeme hned několik modrobílých tabulek, upozorňujících na dějiště románů a povídek (např. Vesnický román) či na první letní sídlo Světlé, ale i její pomník vytvořený r. 1931 Josefem Bílkem z Hořic.
Navržená trasa pokračuje přes Hodky do Hořeních Pasek, kde projdeme okolo roubenky se zvoničkou, kam je zasazen děj románu Kantůrčice. Asi o jeden km dál pak stojí stará chalupa, jež bývala druhým letoviskem Světlé. Minout bychom neměli ani Kříž u potoka.
V Rozstání se k okruhu připojí naučná stezka „Ještědské vápence“. Hned z 2. informační tabule se dovíme o domu U Sedmi javorů. Ten je nejen dějištěm povídky, ale hlavně krásným dokladem lidové architektury. Kolem golfového hřiště dojdeme na okraj lesa, kde odbočíme doprava ke Skalákovně. Obydlí vytesané do pískovcové skály sloužilo v 19. století místní chudině. Mezi mnoha nápisy objevíme letopočty 1843 (u vchodu) a 1873 (luneta na boku). I tady se odehrává jedno z romanet Světlé (Skalák).
V Jiříčkově nesmíme přehlédnout odbočku doprava. Polní cestou pak stoupáme do Padouchova (Lamač a jeho dítě) a odtud již značně strmě do ještědských lesů k opuštěnému lomu Basa. Pod převisem se nalézá zamřížovaný vchod do puklinové jeskyně, která je 21 m hluboká a 36 dlouhá. Delší stoupání nás přivede k odbočce k lomu Vápenice, kde kromě pomníčku lesníka Máchala najdeme též pěknou vyhlídku do kraje.
U chaty Na Pláních, postavené v r. 1926, dosáhneme nejvyššího bodu našeho putování. Odtud pak už klesáme přes samoty osady Pláně p. J. k obci Světlá. Od obrázku sv. Marka zelené značky nesměřují přímo ke kostelu, ale provedenou nás ještě kolem obnovených Božích muk a místního hřbitova. Závěrečné prodloužení bude příjemným zpestřením našeho výletu.
Trasa je vhodná i pro rodiče s dětmi, na více místech je možný návrat do výchozího místa.
Doporučujeme mapu Ještědský hřbet, 1 : 25 000, 2. vydání, 2008.
(os)