Listopad není jen měsícem spadaného listí

Úvodník

Nostalgický deštivý a chladný listopad přímo vybízí ke vzpomínkám na minulost. Začátek měsíce tradičně patří památce zesnulých. Rozsvícené svíčky na hřbitovech připomínají, že nic netrvá věčně a že to, co právě prožíváme, se už za pár okamžiků stane minulostí.

Jako by to bylo dnes, vidím listopad před 20 lety. Možná by zapadl mezi ostatními šedivými listopady - nebýt sametové revoluce. Listopad roku 1989 byl úplně jiný - nebyl vůbec pochmurný, byl plný nadějí a euforie. Nově nabytá svoboda otevírala dveře do celého světa. Přinesla řadu příležitostí. Některé z nich jsme využili, jiné dnes považujeme za samozřejmost, další zůstaly opomenuty nebo leží ladem. Euforie pomalu opadla, ale bez ní bychom se neposunuli dál. Nemohli bychom našim dětem ukázat Paříž nebo Londýn a fronty na ovoce před Vánocemi by asi byly delší a delší.

Věřím, že 20. výročí pádu komunismu přivede řadu z nás k zamyšlení nad tím, co se povedlo, co stále čeká na zlepšení a kde je třeba znovu začít. Srdečně vás v této souvislosti zvu na retrospektivní výstavu a doprovodný program do jabloneckého Eurocentra a Městské knihovny, kde bude k 17. listopadu probíhat řada vzpomínkových akcí na revoluční vření a události roku 1989.

V prostorách Eurocentra bude v listopadu k vidění ještě jedna výstava. Bude výrazně barevnější a veselejší než podzimní počasí. Výstava, která ukazuje ten dnešní svět tak, jak ho vidí naše děti. Prostřednictvím jejich obrázků se můžete vypravit na výlet, stavět sněhuláky nebo se těšit na jaro. Práce namalovaly děti z jabloneckých mateřských škol pro skřítka Pastelku. Ten je celé dva roky pečlivě schovával a alespoň část jich zapůjčil na výstavu. Zůstanou tam až do začátku ledna a určitě stojí za návštěvu.

Přeji vám příjemné chvíle se vzpomínkami na minulost i naději v lepší zítřky.

Petr Vobořil
místostarosta

Vytvořeno 2.11.2009 8:56:47 | přečteno 2193x | Petr Vitvar
load