Lázeňský pohárek - Potočná, 1840

Zázračné prameny

Polotovar Hraběcí Harrachovská sklárna, Nový Svět nebo firma Franz Riedel, Antonínov a Jizerka (Wilhelmshöhe). Rytina Anton Simm (1799 - 1873), Kokonín.
Křišťálové sklo, foukané, zabroušený okraj, rytina - na okraji text ANDENKEN VON TIEFENBACH (Upomínka na Potočnou), zobrazení vodoléčebných procedur s texty SITZBAD, STURZBAD, KOTZENGEIST, STAUBBAD, KOPFBAD, SCHWITZBAD (Sedací lázeň, Střiky, Zábaly, Sprchová lázeň, Koupel hlavy, Parní lázeň), výška 11,8 cm. Vystaveno ve stálé expozice muzea.

Studenovodní lázně v Jizerských horách

Jizerské hory se v minulosti výrazně zapsaly i do historie vodoléčby v Čechách. První lázně tohoto typu v kraji zřídili roku 1839 Hartwig Weisskopf ve Smržovce (Morchenstern) a jablonecký rodák Josef Schindler v Potočné (Tiefenbach).

Schindler zde nechal vystavět lázeňskou budovu a založil anglický park. Podařilo se mu přivést k životu sanatorium, které si oblíbili i zámožní aristokraté. Po roce 1847 však začal význam lázní kvůli stavbě zemské silnice upadat.

Čtyři léta nato Schindler odešel do Jeseníku, kde převzal vedení lázní po svém vzoru Vinzenzi Priessnitzovi. Areál v Potočné pronajal dosavadnímu konkurentovi, smržovskému Weisskopfovi. Ani tomu se ale nepodařilo přivést podnik k prosperitě. Roku 1858 proto Schindler areál prodal hodkovickému továrníkovi Ferdinandu Ungerovi, který lázně zrušil a zřídil zde velkou brusírnu skla a slévárnu kovů. Dnes v místě stojí reprezentativní neorenesanční vila vystavěná sklářským podnikatelem Josefem Riedelem ml. (1893 - 1894).

Petr Nový
Muzeum skla a bižuterie

Vytvořeno 2.11.2009 8:55:11 | přečteno 2712x | Petr Vitvar
load