Výlet ke všem čertům

Josefův Důl - V Nebi - Peklo - Čertův kámen (2 km) - „hájenka Peklo (3 km) - lovecká chata Velcovka (6 km) - rozcestí U Kneipy (8,5 km) - Rozmezí (10 km) - rozcestí u Vánoční louky - Čertův odpočinek (12 km) - Černá hora (12,5 km) - pod Sedlem Holubníku (13,5 km) - Kristiánov (16,5 km) - Blatný rybník (19 km) - Bedřichov (22 km).

Tentokrát vás zveme na výlet, který nás zavede do nebe i do pekla, ba dokonce ke všem čertům. Těmi se to zřejmě v okolí Josefova Dolu jen hemží. Od josefodolského nádraží projdeme okolo pomníku Gustava Leutelta a kostela a na místní návsi se vydáme po neznačené silničce doprava. Za stálého stoupání dojdeme k hotelu V Nebi. Komu se tady nebude líbit, může pokračovat výš - do Pekla. Zakrátko přijdeme na návrší - kde vlevo je chata Čert, vpravo penzion Peklo. Za Čertem můžeme vystoupit na „znovuobjevenou“ skalní vyhlídku, dříve zvanou „Juselkoppe“; zcela novodobě nese stylový název Čertův kámen. Vyhlídka na údolí Kamenice byla nedávno očištěna od náletů, spraveno bylo i zábradlí a po mnoha letech se stala opět cílem vycházek.

Po červeném značení vystoupáme až k bývalé pekelské hájence, dnes přestavěné na restauraci. Odtud již naše kroky povedou jizerskými lesy. Následující rovinatý úsek nás přivede k rozcestí zvanému Pod Čihadlem. Ještě předtím ale můžeme krátce odbočit neznačenou cestou ke starému loveckému srubu Velcovka (musíme se vrátit).
Od rozcestí Pod Čihadlem stoupá panelová cesta kolem Tischerova a Pařízkova kříže až na Štolpišskou silnici. Odtud se vydáme okolo Gackova pomníčku na další křižovatku u známého rašeliniště Na Čihadle a pokračujeme dál na Rozmezí. Název místa souvisí s tím, že se zde kdysi setkávaly hranice tří panství - frýdlantského, smržovského a libereckého.

Zde odbočíme doprava po žlutých značkách, které nás dovedou k pověstmi opředenému Čertovu odpočinku. Čert, který tu prý vysedával, vytlačil do skalky různé mísy a rýhy.

Přes vrchol Černé hory pak sestoupíme po chodníku z dubových fošen až pod Sedlo Holubníku a dále po červeném značení do Kristiánova. Přes Blatný rybník (po modré) dojdeme do Bedřichova.

Nabízí se i řada kratších variant, například jen s návštěvou Josefova Dolu a blízkého okolí.

Doporučujeme mapu Jizerské hory, 1 : 25 000.

(os)

Vytvořeno 27.10.2008 15:01:40 | přečteno 4792x | Petr Vitvar
load