Kde se vzala Jizerská magistrála?

Někdo z vás se možná ještě chystá na opožděnou letní dovolenou za sluncem, v Bedřichově jsou ale již připraveni na letošní sníh. Rolby pro úpravu lyžařských stop pro běžkaře po letním odpočinku a nutném servisu čekají na vyjetí.

Díky Lesům ČR a jimi provedeným terénním úpravám se teď bude lépe jezdit po cestě stoupající od lyžařského stadionu v Bedřichově k rozcestí zvanému U Buku. Začíná se též pracovat na rekonstrukci oblíbené pětikilometrové trati v Bedřichově, která umožní lepší průjezd zimní techniky. Práce budou pokračovat ještě příští rok v létě, kdy kromě jiného dostane trať i nový perkový povrch a bude ji tedy možné využívat celoročně.

Kromě zmíněných novinek běžkaři určitě ocení i novou spolupráci Bedřichova s Kořenovem, která pro letošní zimu přinese prodloužení tratí v návaznosti na stopy u rozhledny Štěpánka. Přibude i parkoviště za kostelem v Horním Polubném a mimoto bude k dispozici i další plocha pro odstavení auta směrem na Harrachov.

To vše jsou novinky, které vás běžkaře jistě potěší, až se letos vydáte do bílých stop Jizerské lyžařské magistrály. Ta má dnes již více než 160 km a vede doslova od jednoho konce hor na druhý. Kde se tady ale oblíbená Jizerská magistrála vzala?

Všechno vzniklo již v sedmdesátých letech, kdy pár nadšenců z Liberce zorganizovalo první Jizerskou padesátku, závod, který se později stal zdejším fenoménem. V různých knihách pamětníci vzpomínají, jak kdysi prošlapávali tratě na dřevěných lyžích. Roky ale plynuly a dnes již považujeme za samozřejmost, že v zimě můžeme kdykoliv po ránu naskočit do čerstvé stopy, která nás provede celými horami.

Po období, kdy se o tratě staraly jednotlivé sportovní oddíly, byla v roce 1999 založena Jizerská obecně prospěšná společnost, která o Jizerskou magistrálu pečuje již osm let. Samozřejmě, že tato „maličkost“ stojí nějaké peníze. Společnost může tratě upravovat díky každoroční podpoře desítek sponzorů a soukromých dárců a také díky Libereckému kraji, městům Liberec, Jablonec nad Nisou, obcím Janov nad Nisou, Bedřichov i mnoha dalším. Pokud jste mezi nimi, patří i vám veliké poděkování.

A co na závěr? I díky významné finanční podpoře města Jablonec nad Nisou bude letos u otočky autobusů v Bedřichově veřejnosti k dispozici převlékárna. Stejně jako každoročně najdete denně na www.jizerskaops.cz informace o tom, jak jsou stopy upravené. A pokud se vám pojede opravdu dobře, rozhodnete se úpravu tratí podpořit třeba i vy.

Teď už si přejme jen dostatek sněhu po celou zimu a pěkné počasí na běžkování!

(mj)

Vytvořeno 27.10.2008 15:01:47 | přečteno 3145x | Petr Vitvar
load