Kuželky - sport pro všechny

Kuželky jsou neprávem trochu opomíjeným sportem. V Jablonci se jím zabývá oddíl kuželek TJ Bižuterie. Jeho nespornou výhodou je, že ho mohou provozovat zájemci bez rozdílu věku. Hrát se začíná mezi 10 až 12 rokem a horní věková hranice není omezena.

Kuželkáři se původně scházeli v Pasířské ulici, ale od roku 1986 mají své sportoviště v kuželně se čtyřmi dráhami v Pražské ulici, přímo v budově TJ Bižuterie. Před čtyřmi roky byly obnoveny automatické stavěče včetně kuželek, čímž se kuželna dostala na vysokou úroveň. Díky tomu ji dnes oceňují i hostující oddíly. Přesto ale patří oddíl kuželek mezi menší a méně známá odvětví.

Za náš oddíl hrají celkem tři družstva dospělých. Je to především družstvo žen, které je účastníkem II. kuželkářské ligy a každý rok patří k favoritům této soutěže (minulou sezónu dělilo družstvo od přímého postupu jediné vítězství). Oporou družstva je vynikající hráčka Jana Florianová, která se v hodnocení jednotlivců umisťuje do třetího místa. Muži hrají III. kuželkářskou ligu a mají výkonnostně velmi vyrovnané družstvo. Pod trenérským dohledem Jiřího Tůmy se v letošní sezóně pokusí vybojovat postup do II. ligy. Smíšené družstvo vedené Danielem Paterkou hraje Krajský přebor 1. třídy.

Trenérem mládeže je Stanislav Král, který družstvo připravuje na další ročník II. ligy dorostu. A nejmladší žáci už nyní sbírají první velké úspěchy v celostátním Poháru mladých nadějí. Jedenáctiletá Adéla Honsová a David Laušman vybojovali v této soutěži první a druhé místo. Až do loňské sezony bylo dorostenecké družstvo složeno z hráčů, kteří byli členy reprezentace (Zuzana Dlouhá, Filip Hons a Petr Šimek); ti už teď ale hrají v kategorii dospělých. Zapomenout nesmíme ani na Zdenka Vokatého, který na Mistrovství České republiky seniorů vybojoval 4. místo. V soutěžním ročníku 2006/2007 získal oddíl kuželek čtyři tituly Mistr Libereckého kraje, a tím jsme byli nejúspěšnějším kuželkářským oddílem v kraji.

Mimo svoji aktivní sportovní činnost pořádá oddíl turnaje pro základní a střední školy. Chceme tak s tímto sportem seznámit co nejvíce dětí. Kuželky si však pod odborným dohledem zahrají rády i pracovní kolektivy, které do tajů sportu zasvěcují aktivní hráči. Z těchto akcí již ostatně vzešlo několik výborných kuželkářů. Přijďte i vy mezi nás!

Ivana Kaanová

Vytvořeno 30.10.2007 13:04:22 | přečteno 4742x | Petr Vitvar
load