Krajem skal o horských chalup

Mšeno - skalní hřib v Jindřichově (3,5 km) - Horní Maxov, kostel (6,5 km) - Horní Lučany (8 km) - Záhoří (9,5 km) - Vyhlídka (11 km) - Smržovka, ČD (12,5 km).

Naše krátké listopadové putování začíná ve Mšeně u přehrady, odkud se Arbesovou ulicí vydáme až na její konec. Neznačená cesta pak vede dál lesním údolím Mšenského potoka. Zanedlouho však úval opustíme a začneme stoupat na zalesněný Loučenský vrch. Poté, kdy se naše cesta spojí se žlutě značenou stezkou od Janova, spatříme na mýtině unikátní jindřichovský skalní hřib.

Pokračujeme po žlutých značkách, v Jindřichovském sedle překročíme silnici a namíříme k tzv. Tobogánu. Úsek znají především vyznavači úzkých lyží, kterým vděčí za své jméno. Brzy však značky zase opustíme a tam, kde v ostrém úhlu odbočují doprava k Bramberku, půjdeme rovně k prvním stavením Horního Maxova a kolem chaty Barborka zamíříme doprava. Většina horských chalup, které nyní míjíme, vznikla v době rozmachu drobné sklářské výroby, tj. ve druhé polovině 19. století.

Po chvíli před sebou zahlédneme maxovský kostel Nejsvětějšího srdce Páně a k němu budou směřovat naše další kroky. Postaven byl v roce 1910 a nyní již téměř deset let probíhají jeho rozsáhlé opravy. Od konečné stanice autobusu MHD se znovu vydáme neznačenou cestou. Hned u kostela mineme roubenou chalupu, starou maxovskou školu z roku 1862, a pokračujeme podél nevzhledného oplocení opuštěné jelení obory z let 1985 - 2003. I tady je cesta lemována malebně roztroušenými chalupami, a přestože většina z nich již neslouží k trvalému bydlení, svědčí převážně o dobrých hospodářích. Na křižovatce silnic, u penzionu Avicenum, najdeme opět modré značení a to nás již doprovodí až do cíle ve Smržovce.

Za rozcestím značených cest v Záhoří na nás čeká ještě krátká odbočka ke skupině mohutných, až třicet metrů vysokých skal, zvaných prostě Vyhlídka. Název je to jistě příhodný, neboť za příznivého počasí odtud dohlédneme až ke krkonošské Černé hoře. Nejmohutnější skalisko obepínají charakteristické římsy a na jedné z nich se nachází několik skalních mís. Největší, pověstmi opředená Čertova studánka, je trvale naplněná vodou. Schodiště a zábradlí tady vybudovali již koncem 19. století členové místního odboru horského spolku.

Zhruba za 20 minut odtud dojdeme pohodlně do centra Smržovky nebo na nádraží ČD.

(os)

Vytvořeno 30.10.2007 13:04:56 | přečteno 2714x | Petr Vitvar
load