Máte v pořádku doklady?

Oddělení správních agend jste ve svém životě určitě alespoň jednou navštívili - občanský průkaz či cestovní pas dnes potřebuje každý. V 1. poschodí budovy městského úřadu v Komenského ulici vás obslouží některá z osmi příjemných pracovnic. Na záludnosti týkající se osobních dokladů nás upozornila vedoucí oddělení Vladislava Kakrdová.

Jaké situace vaše oddělení řeší? Jak občanům pomáháte?

Agendy našeho oddělení lze rozdělit na tři části. Dvě pracovnice se zabývají evidencí obyvatel a trvalými pobyty. Jejich práce spočívá v neustálé aktualizaci informačního systému, kam se vkládají údaje o narození, sňatcích, rozvodech, úmrtí, zákazech pobytu, zbavení či omezení způsobilosti občanů nebo přihlašování na nové adresy. Druhou část představují občanské průkazy (OP). Jedná se o příjem a zpracování žádostí, vyhotovování krátkodobých OP v případě ztráty či odcizení, ale např. i o roznášku hotových OP imobilním občanům. Poslední část se týká vydávání biometrických cestovních dokladů, či dokladů bez biometrických prvků ve zkrácené lhůtě.

Právě cestovní doklady mnozí z nás ještě využijí na pozdní dovolenou. Jak dlouho trvá vydání pasu, jaké existují druhy a jak vysoké jsou poplatky?

Zhotovení klasického cestovního dokladu (CD) s biometrickými údaji je ze zákona ve lhůtě do 30 dní. I když se někdy hotové doklady vrací již po dvou týdnech, nelze se na to spoléhat.

Správní poplatek za vydání biometrického CD pro dospělého činí 600 Kč, pro dítě do 15 let 100 Kč. Vydávají se i tzv. „rychlé pasy“, tj. CD bez biometrických prvků, které mají platnost jen šest měsíců. Jejich zhotovení je možné i na počkání. Pro dospělého stojí 1 500 Kč a pro dítě do 15 let 1 000 Kč.

Jaká jsou specifika dětských pasů? Mnozí rodiče se domnívají, že je-li dítě zapsáno v občanském průkazu, vlastní pas nepotřebuje.

Rozhodně nedoporučuji cestovat po zemích EU s dětmi zapsanými pouze v občanském průkazu rodiče. OP slouží v těchto zemích jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, ne pro dítě v něm uvedené! Pro vydání prvního CD pro dítě je nutné požádat na Krajském úřadu Libereckého kraje o vydání osvědčení o státním občanství ČR. Správní poplatek činí 100 Kč za osvědčení. Dalším řešením je nechat dítě do věku 10 let zapsat do pasu rodiče.

(kh)

Vytvořeno 6.10.2009 13:11:58 | přečteno 4302x | Petr Vitvar
load