Jinonoš - hora s chatou vrcholu

Harrachov - Mumlavský vodopád (1,5 km) - Krakonošova snídaně (6,5 km) - Vosecká bouda (9 km) - státní hranice (9,5 km) - Trzy Świnki - chata na Szrenici (11 km) - Hala Szrenická (12 km) - Owcze Skały - silnice (17,5 km) - Jakuszyce, býv. celnice (20,5 km) - Harrachov, Nový Svět (celkem 23 km).

Podzimní počasí nám jistě nabídne i dny s dalekou viditelností, a proto náš tip míří do Krkonoš. Vyrazíme od harrachovského autobusového nádraží a po modrém značení půjdeme k Mumlavské boudě. Tady by bylo škoda minout 10 m vysoký vodopád Mumlavy. Asfaltová silnička pak pokračuje Mumlavským dolem. Je poměrně jednotvárná, tvoří ale jednu z mála přístupových cest k Vosecké boudě. Po 5 km dojdeme na křižovatku cest zvanou Krakonošova snídaně. Odtud stoupáme strměji po žlutých značkách kolem zmíněné boudy až na státní hranici s Polskem. Tady se vydáme doleva.

To se již před námi objeví nápadný vrchol Szrenice (česky Jinonoš), jehož siluetu ještě zvýrazňuje horská chata. Po červených značkách projdeme okolo nápadných Sviňských kamenů (Trzy Świnki) a zakrátko dojdeme k chatě. O její vybudování se postaral v letech 1921 - 1922 lyžařský mistr Kurt Endler, bývalý majitel Vosecké boudy, která mu byla po roce 1918 zkonfiskována. V boudě bývá rušno, neboť je možné se sem dopravit i lanovkou ze Szklarské Poręby. Místo v prostorné chatě se však najde pro každého.

Do Harrachova se odtud můžeme vrátit přes schronisko (chatu) na Hale Szrenické. Je jednou z největších chat na polské straně Krkonoš. Ačkoliv její počátky sahají až do poloviny 18. století, dnešní podoba vznikla až po přestavbě v důsledku požáru v r. 1975. Od chaty pak půjdeme po málo frekventované zeleně značené stezce do Jakuszyc. Cestou mineme několik skalních skupin, z nichž nejnápadnější jsou Ovčí skály, které stojí vlevo od značené cesty. Později překročíme sjezdovku na kopci Babiniec, načež přijdeme na hlavní silnici. Po ní musíme jít asi 3 km až na hraniční přechod. Cestou projdeme Jakuszycemi, kde můžeme zkontrolovat, jak pokračuje rekonstrukce železniční trati, jež by měla už příští rok spojit Harrachov se Szklarskou Porębou. Z hranice nás červené značky dovedou k novosvětské sklárně, kde je i autobusová zastávka.

Jedná se o poměrně náročný výlet. Kdo by nechtěl z Jinonoše pokračovat po polské straně, tomu nezbude nic jiného, než se do Harrachova vrátit stejnou cestou.

Doporučujeme mapu KČT č. 22, Krkonoše, 1 : 50 000, 6. vydání, 2009.

(os)

Vytvořeno 6.10.2009 13:12:38 | přečteno 3383x | Petr Vitvar
load