Kdo nechce skočit, může se jen rozhlédnout

Tip na výlet: Lomnice nad Popelkou - Tábor (3 km) - Allainova věž - Cidlina - rozcestí se zelenou (5,5 km) - zřícenina hradu Kozlov (6,5 km) - Košov (9 km) - Smetanova vyhlídka (10,5 km) - skokanský můstek V Popelkách (13 km) - Lomnice n. P., náměstí (celkem 15 km).

Náš první podzimní výlet směřuje za dalekými výhledy do malebného Podkrkonoší. Do Lomnice n. P. se lze dopravit buď linkovým autobusem, nebo pohodlněji po vlastní ose; navržená trasa je okružní.

Z náměstí se vydáme po červených značkách na horu Tábor. Závěrečná část nenáročného stoupání vede podél křížové cesty z roku 1898. Ta začíná u pramene Křížovka. V letech 1995 - 2000 bylo všech 13 zastavení opraveno. Od roku 1911 stojí na vrcholu Tábora Tichánkova rozhledna, jejíž vyhlídkový ochoz je ve výšce 26 m. Po letech chátrání byla věž s vynikajícím rozhledem opravena a od roku 2007 je opět přístupná.

Z Tábora klesneme po modrém značení k Allainově věži. V roce 1862 ji nechal postavit kníže Kamil Rohan jako noblesní, 13 m vysoký lovecký posed. Pojmenoval ho po tragicky zemřelém princi Allainu Rohanovi. Kamenná věž je dnes zarostlá a zpustlá. Od věže sestoupíme na silnici v údolí Cidliny; nedaleko odtud se u silnice nachází pískovcový smírčí kříž s vyrytým lukem a letopočtem 1665.

Před námi je stoupání po zelené až k prastarému hradišti Kozlov. Najdeme zde náznaky valů, zbytky zdiva a také tajuplnou jeskyni. Ta ale není bez patřičné výzbroje přístupná. Z Kozlova pokračujeme do vsí Morcinov a Košov, odkud dojdeme po červených značkách až na Smetanovu vyhlídku. Místo dalekého rozhledu nese jméno našeho hudebního skladatele, jenž r. 1871 Lomnici n. P. navštívil.

Nyní se krátce vrátíme a po zeleném značení sestoupíme do sportovního areálu V Popelkách. Zde se nachází skokanský můstek, jehož kovová konstrukce ve tvaru poháru byla postavena v roce 2007. Výjimečná je tím, že přímo nad rozjezdem skokanů se ve výšce 28 m nachází kruhový ochoz, který slouží jako velmi neobvyklá rozhledna. Odvážný návrh arch. Jaromíra Stránského byl v roce 2008 oceněn jako nejlepší stavba Liberecka.

Zpět do města dojdeme za půl hodiny. Doporučujeme mapu KČT č. 19, Český ráj.

(os)

Vytvořeno 30.9.2008 7:26:13 | přečteno 2664x | Petr Vitvar
load