Na tajuplný hrad Roimund

Kryštofovo Údolí - Buk republiky (6 km) - Roimund (9 km) - Buk republiky (12 km) - Panenská Hůrka (17 km) - Chrastava (19 km).

Slyšeli jste již o hradu Roimund? Nachází se v odlehlém místě uprostřed lesů Ještědského hřbetu a patří k nepříliš známým hradním zříceninám našeho regionu. Říjen je příhodným časem k jeho návštěvě. Bukové lesy budou buď zbarveny, nebo již bez svého listnatého hávu, a to nám umožní výhledy na Lužické hory.

Na cestu se vydáme z Kryštofova Údolí, kam se můžeme snadno dopravit vlakem. Z nádraží sejdeme po žlutém značení okolo roubeného kostela do středu malebné obce. Raně barokní kostel Sv. Kryštofa byl postaven v letech 1683 - 1686, má bohatou vnitřní výzdobu a je obklopen hřbitovem. Celý komplex patří ke skvostům naší architektury. Po prohlídce sestoupíme do malebné obce, kde najdeme řadu hrázděných a roubených domů. Ves Kryštofovo Údolí založili v první polovině 16. století kutači rud.

I nadále nás budou provázet žluté značky směřující k Buku republiky. Na známé křižovatce lesních cest stával kdysi tzv. Eduardův buk, pojmenovaný prý po hraběti Clam-Gallasovi. Po jeho zničení byl v roce 1968 na stejném místě zasazen Buk republiky. Ten opakovaně ničili vandalové a až na několikátý pokus se podařilo strom vypěstovat do dnešní podoby.

Od buku se vydáme po modře značené cestě. Ta klesá až k rozcestí se žlutým značením, které nás brzy dovede ke zřícenině Roimundu. Zbytky hradu ze 14. století stojí na skalním ostrohu, avšak již od 15. století leží v troskách. Do současnosti zbyly jen nepříliš velké části zdiva. Mohutné buky rostou na „královském vrchu (Roy-munt) a návštěvník může dát prostor své fantazii a představit si někdejší mohutný hrad. Od hradní zříceniny se pak vrátíme až k Buku republiky.

Do cíle našeho výletu půjdeme po zelených značkách. Příjemná cesta nejprve obchází Dlouhou horu a po nějaké době začne klesat do bývalého hornického městečka Panenská Hůrka. V okolních lesích se dosud dají najít pozůstatky horních děl, ve kterých se dobývaly olověné, stříbrné a měděné rudy. Činnost středověkých horníků skončila již v 17. století, zanikla i sláva Panenské Hůrky.

Výlet ukončíme v Chrastavě. Značky nás dovedou až na železniční stanici.

Doporučujeme mapu Ještědský hřbet, 1 : 25 000.

(os)

Vytvořeno 1.10.2007 10:39:36 | přečteno 5136x | Petr Vitvar
load