Baseball Club Blesk

Jablonecký baseballový klub Blesk byl založen v roce 1992. Pálkovací hra se ale v Jablonci hrála již v 80. letech. Hráči se tehdy sdružili pod TJ Liaz s názvem „Klokani“. Dnes se trénuje a hraje pouze v Blesku, který má kolem 70 - 80 členů.

Většina lidí považuje baseball za americký sport, v pravidlech se vyzná málokdo. Základ téhle hry vychází snad z Turecka a je jedničkou mezi sporty v mnoha dalších zemích. Velmi populární je např. v Itálii nebo Holandsku. Pravidla jsou sice velmi složitá, pro vlastní hru ale postačí znát základní principy.

BC Blesk obsazuje soutěže od mladších žáků po muže, účastní se mistrovství republiky i jiných turnajů. Asi největším dosavadním úspěchem klubu je titul mistra ČR starších žáků z roku 2003 a prvenství na mezinárodním turnaji v Itálii ve stejné kategorii. Před čtyřmi lety tým mužů vyhrál ČM baseballovou ligu a bojoval v baráži o extraligu. Možná větším úspěchem než na klubové úrovni jsou úspěchy odchovanců v reprezentacích. Do nich Blesk dodal již přes desítku mladých hráčů, někteří mají tituly z mistrovství Evropy. Největší postavou je určitě Jan Drábek, který v Jablonci herně vyrůstal a dnes působí v seniorském národním týmu.

Po několika letech se občanskému sdružení BC Blesk podařilo dokončit výstavbu vlastního hřiště ve Mšeně. Pod školou v Mozartově ulici vyrostl pěkný sportovní stánek s kvalitní hrací plochou. Kromě toho má na starosti i žákovská hřiště v „Srnčáku . Kdo by měl chuť mezi baseballisty nakouknout, může začít třeba na stránkách www.baseball-blesk.cz, nábor šesti až devítiletých kluků ale probíhá trvale.

BC Blesk je kromě sportování zdatný i na poli organizátorském. Od roku 2000 uspořádal šest žákovských turnajů, pokaždé s mezinárodní účastí, čtyři žákovské turnaje na úrovni reprezentací, zorganizoval mistrovství ČR do 10 a do 16 let, na hřištích Blesku se odehrála utkání o akademického mistra republiky v baseballu i softballu. Vrcholnou událostí klubové historie bylo ale letošní červencové pořadatelství mistrovství Evropy kadetů, ze kterého uskutečnila dva přenosy i Česká televize. Klub spolupracuje se ZŠ Arbesova a dvěma mateřskými školkami ve Mšeně. Na amatérský klub toho jistě není málo.

Jiří Roubíček
předseda klubu

Vytvořeno 1.10.2007 10:39:00 | přečteno 4137x | Petr Vitvar
load