Úvodník starosty

Slovo starosty města

Vážení Jablonečané, vážení čtenáři!

V říjnu si každoročně připomínáme výročí vzniku samostatného Československa. Letos uplyne již osmdesát osm let od této historické události v dějinách našeho národa. Za toto období došlo k dalším významným předělům, které měly, bohužel, i tragické dopady na náš stát. Přesto bychom neměli zapomenout na 28. říjen 1918.

Myslím si, že i v dnešní době je právě tento den symbolem my­šlenky národní hrdosti a suverenity. Je také potvrzením toho, že v našem evropském teritoriu jsme schopni existovat v partnerství s ostatními státy. Demokratické prvky, které byly zakotveny v naší první ústavě, jsou pro nás odkazem, abychom tento základní pilíř, nutný pro rozvoj společnosti svobodných občanů, chránili před jakoukoliv destrukcí.

Jsem si vědom, že z minulosti máme ještě v paměti situace, kdy jsme museli jít povinně vyjádřit svůj kladný postoj k různým výročím. To ale dnes přece neplatí. Jsem proto optimistou a doufám, že státní svátek - Den vzniku samostatného Československa - budeme navenek i vnitřně prožívat s úctou, pokorou a sebevědomím.

Jablonec nad Nisou má ve znaku jako hlavní prvky jabloň a řeku Nisu. V letošním roce několika důležitých výročí byly tyto symboly poprvé v historii zhmotněny do závěsného znaku a řetězu. Přál bych si, abychom je vnímali jako provázání nás, současných obyvatel Jablonce nad Nisou, s bohatou historii našeho města.

RNDr. Jiří Čeřovský, starosta města

Vytvořeno 4.10.2006 9:31:02 | přečteno 2440x | Petr Vitvar