Úvodník

Slovo starosty města

Vážení spoluobčané,

pro někoho začíná rok prvním lednovým dnem, avšak pro žáky a studenty, učitele či provozní školské pracovníky vždy 1. září. Tento den má hlavně pro nejmenší příchuť něčeho hezkého a nového. Je příjemné sledovat nastupující prvňáčky, kteří v prvních hodinách doslova hltají každé slovo paní učitelky a nejraději by do školní brašny, vždy větší než oni sami, vložili vše, o čem je zrovna řeč. Také pro rodiče školáků je první zářijový den vždycky něčím výjimečným. Třeba tím, že si vzpomenou na svá vlastní školní léta a jsou ochotni nostalgicky vyprávět příhody o tom, co všechno ve škole prožili.

Jiným ale se začátkem školního roku část roční práce končí. Jde o stavební firmy a řemeslníky, projektanty nebo pracovníky městského úřadu. Ti většinou o prázdninách finišují, aby první školní den voněl novotou. Nejinak tomu je i v Jablonci nad Nisou. A je až s podivem, kolik se toho v tomto roce již udělalo. V zářijovém Jabloneckém měsíčníku se dočtete, že město vložilo v roce 2009 do městských škol a zařízení neuvěřitelných 100 milionů korun a zlepšilo tak podmínky jejich provozu. Jde nejen o velké projekty, jako je třeba zateplování budov či obnova hřišť, ale také o drobné, velmi potřebné rekonstrukční práce. Jestliže k tomu ještě přičteme plánované říjnové otevření parku pod ulicí F. L. Čelakovského a nízkoprahového zařízení v centru města, dostaneme se na částku okolo 132 milionů korun. Ty se letos promítnou do fyzické kondice jabloneckých školských a volnočasových zařízení. Pokud bychom tímto tempem oprav pokračovali, měli bychom všechna školská zařízení opravena do šesti let. To je ale spíše vize než realita. Přesto, že i na Jablonec dopadají negativně výsledky celosvětového i státního hospodaření, bude oblast oprav, investic i rekonstrukcí škol omezována ve svém rozvoji jen výjimečně. Chceme to dokázat i tím, že v příštím roce opravíme z prostředků Integrovaného plánu rozvoje města dětská hřiště v lokalitě Nová Pasířská a letos podáme další žádosti k zateplení základních a mateřských škol.

Závěrem přeji našim dětem úspěšný školní rok a pedagogům i provozním pracovníkům optimismus a elán při realizaci školních vzdělávacích programů. Rodičům pak pevné nervy při výchově svých ratolestí i společném zdolávání vzdělávacích kapitol, které v době jejich mládí neexistovaly. A zejména děkuji těm, kdo zabezpečili jabloneckým vzdělávacím institucím zlepšené pracovní podmínky.

Petr Tulpa
starosta města

Vytvořeno 31.8.2009 12:42:00 | přečteno 1911x | Petr Vitvar
load