Jablonecký rodák nominovaný na Oscara

Letos v prosinci uplyne 110 let od narození českého dirigenta Petera Hermanna Adlera, který se narodil v Jablonci a patřil ve svém oboru k nejvýznamnějším světovým osobnostem 20. století.

V souvislosti s výročím se obrátil na město Jablonec n. N. profesor Milan Holas, předseda správní rady projektu „Domovem české hudby“, se zajímavým návrhem: „Koncem roku 2007 vznikl na půdě Akademie múzických umění v Praze projekt k obnovení tradice české hudební kultury. A protože si letos připomínáme 110. výročí narození jabloneckého rodáka Hermanna Adlera, rádi bychom právě v Jablonci uspořádali koncert,“ říká Holas a dodává, že tento rozsáhlý projekt podporuje Ministerstvo kultury ČR a záštitu mu udělil Václav Havel a houslista Josef Suk.

Hermann Adler se narodil 2. 12. 1899 židovskému lékaři Bertholdu a jeho ženě Else, kteří měli ještě dceru Gertrud. Po studiích na Německé akademii v Praze se stal soukromým žákem takových osobností, jakými byl Vítězslav Novák, Fidelio Finke, rodák z Josefova Dolu, či Alexandr von Zemlinsky. Krátce působil v divadlech v Jablonci a v Brně, byl šéfem opery v Teplicích a Brémách, věnoval se operní režii. V roce 1937 byl jmenován hlavním dirigentem rozhlasu v Kyjevě a Kyjevské filharmonie. Odtud emigroval do USA (1939), spolupracoval s Newyorskou filharmonií, s Baltimorským symfonickým orchestrem (1959 - 1968) a Metropolitní operou. Byl hudebním a uměleckým ředitelem orchestru v National Broadcasting Company, byl průkopníkem v televizním vysílání oper a propagoval českou hudbu. V roce 1951 byl za hudbu k filmu The Great Caruso nominován na Oscara. Zemřel 2. října 1990 v Ridgefieldu ve věku 91 let.

Koncert ke 110. výročí jeho narození proběhne ve čtvrtek 24. září 2009 od 18 hodin v kostele sv. Anny. V programu vystoupí Jiří Brückler (baryton, sólista Státní opery Praha), Jan Žďánský (violoncello) a Jiří Čipera (varhany), kteří budou interpretovat skladby českých, německých a italských skladatelů. V úvodu koncertu představí celý projekt „Domovem české hudby“ i osobu Petera Hermanna Adlera vedoucí Muzea Antonína Dvořáka v Praze Jarmila Tauerová. Vstup je na čestné vstupenky, jejichž část bude k dispozici v sekretariátu starosty.

(fr)

Vytvořeno 31.8.2009 12:41:34 | přečteno 2494x | Petr Vitvar