S Klíčem na Tolštejnské panství

Nový Bor - Klíč (6 km) - zpět sedlo pod Klíčem (7,5 km) - Nová Huť (14 km) - Konopáč - Jedlová, žst. (17,5 km) - Tolštejn (19 km) - Jedlová (21,5 km) - Křížová hora (24 km) - Jiřetín pod Jedlovou, ČD (25 km).

Do Nového Boru se dá dojet autobusem či vlakem. Z města se vydáme po červených značkách kolem hájovny, mineme Kamzičí studánku a tady stezka začíná stoupat k suťoviskům Klíče. Na vlastní vrchol vede odbočka z horního sedla. Nezalesněný znělcový vrchol (760 m) nabízí vynikající kruhový rozhled na celé Lužické hory i na vzdálenější pohoří. Do r. 1938 stála na Klíči turistická chatka, z nařízení vojska však byla rozebrána. V roce 1967 byl vrchol prohlášen za přírodní rezervaci.

Vrátíme se do sedla pod Klíčem, odkud pokračujeme doprava po modrém značení do Nové Hutě. Po strmějším sestupu dojdeme do malebného údolí Boberského potoka, kde se dotkneme okrajové části Svoru (vlevo Svorský rybník). Horu Velký Buk obchází značená cesta zleva, načež klesneme k hlavní silnici. Po ní dojdeme zakrátko k samotě Nová Huť (rozcestník, poblíž ČD - Jedlová, zastávka).

Také další úsek k nádraží Jedlová (nezaměňovat se zmíněnou zastávkou) vede krásnými lužickými lesy. Cestou narazíme na krátkou značenou odbočku ke skalnatému vyhlídkovému vrcholu Konopáče. Nad nádražím pak pokračujeme doprava ke zřícenině hradu Tolštejn. Návrší s hradem není zpočátku patrné, zahlédneme ho až před stejnojmennou osadou. Po zaplacení vstupného (v restauraci) můžeme vystoupit na hradby rozsáhlé zříceniny (670 m).

Výstup na Jedlovou (774 m), třetí nejvyšší vrchol Lužických hor, je červeně značený a vede po asfaltové silničce (využívají ho i zdatní cyklisté). Rozhledna z roku 1891 po 2. světové válce postupně chátrala, až se koncem 60. let zřítilo vnitřní schodiště. Po druhé byla věž slavnostně otevřena v roce 1993 a o dva roky později byla znovuotevřena i horská chata.

Z Jedlové sestoupíme do Jiřetína, odkud se můžeme vrátit domů vlakem. Cestou ještě navštívíme poutní místo na Křížové hoře, k němuž z Jiřetína stoupá široké schodiště s křížovou cestou.

Doporučujeme mapu KČT č. 14, Lužické hory.
(os)

Další informace: www.luzicke-hory.cz

Vytvořeno 29.8.2008 12:33:39 | přečteno 2308x | Petr Vitvar
load