Jezdecký oddíl TJ Nisa

Jezdecký oddíl TJ Nisa byl založen již v roce 1947 v bývalé rýnovické sklárně. Po zbourání sklářských pecí a přístavbách zde vznikl jezdecký areál s krytou halou, letní jízdárnou a stájemi. Během více než šedesátileté historie se jablonečtí jezdci zúčastnili mnoha soutěží v drezuře i parkurovém skákání od nejnižších kategorií až po ty mistrovské. O krásných koních a tvrdé dřině jsme si povídali s Barbarou Hassovou.

Co všechno se člověk v oddílu naučí a jaké nároky jsou na členy kladeny?

Každý nový člen projde základním výcvikem na lonži (jízda na koni v kruhu na laně) a voltiži (koordinace pohybu na neosedlaném koni). Pokročilejší jezdci pak jezdí pod dozorem cvičitele každý den. Kromě výcviku se věnuje hodně času i péči o koně, která zahrnuje např. krmení, vyklízení a nastlání koňských boxů, čištění koní a vše s tím související. Je to tvrdá dřina, která leckdy nové členy odradí hned na začátku.

Můžete zmínit nejzajímavější úspěchy, kterými se váš oddíl může pyšnit?

V roce 2002 vyhrál Jan Gall na koni Rože Mistrovství severočeské oblasti v juniorech. Mně se podařilo na koni Conde zvítězit v soutěži Amazonka 2007 a letos jsem se stala mistryní Severočeské oblasti. Úspěchem je i kvalifikace na MČR žen s koněm Caballero.

Které zajímavé akce vás čekají v nejbližší době?

Letos plánujeme ještě účast na mnoha závodech po celé ČR. V nadcházející jezdecké sezoně nás pak čekají hlavně soutěže pro juniorky a kvalifikace na MČR žen v parkurovém skákání. Pro veřejnost každé léto organizujeme den otevřených dveří, oblíbené jsou jezdecké soutěže pro oddílové děti nebo tradiční mikulášská nadílka. Naši koníci účinkují i na akcích, které pořádají jiné organizace - např. Slavnosti Nisy, dětské dny a další.

Jakým způsobem získáváte nové členy?

Nové členy, děti od 10 let, přijímáme během celého roku. Počet začínajících členů je však omezený. Máme totiž jen pět provozních koní - Juráška, Rina, Sáru, Sonetu a Greie.

Zájemci mohou přijít v úterý nebo ve čtvrtek odpoledne na trénink a domluvit se s paní cvičitelkou Drncovou.

Další informace

Vytvořeno 29.8.2008 12:40:10 | přečteno 5934x | Petr Vitvar
load