Alexandra Jörgová

Představujeme zastupitele města

Přivedl vás do politiky manžel?

Ne, ženské. Chtěla jsem prostě pomáhat ženám i mimo svou ordinaci, zajímaly mě jejich sociální problémy. V práci se setkávám s ohromnou spoustou lidí a vyslechnu stejnou hromadu trápení. Nemám v povaze, abych to jen tak hodila za hlavu. Chci to řešit. A vyřešit. Proto jsem vstoupila do komunální politiky - měla jsem pocit, že tam jsem řešení nejblíže. Ale někdy tu jistotu ztrácím. Někdy mám pocit, že se zastupitelé ani nechtějí dohodnout. Že je to jen politická hra. Někdy fakt nevím. I proto jsem už jednou z politiky odešla.

Jste kritická k politickým rozhodnutím?

Ano jsem a hodně. Někdy nejsem schopná se ztotožnit se směrem, kterým se politika ubírá, a pak raději odejdu, jak jsem to už jednou udělala. Před posledními volbami jsem už ani nechtěla kandidovat, ale když tu důvěru dostanete... Stále mám takový trochu naivní pohled, se kterým do politických jednání vstupuji znovu a znovu. Kdybych měla víc času, myslím, že bych mohla být prospěšnější.

Myslíte, že byste se politice věnovala na sto procent?

To ne. Nikdy bych svou praxi neopustila. Mám to štěstí, že má práce je i mé hobby, jakkoli to zní frázovitě. Neuměla bych bez toho žít. Navíc bych ztratila ten bezprostřední kontakt s lidmi a zmizel by mi ten proud podnětů, který se na mne v ordinaci hrne.

Proč si myslíte, že je v politice, i v jabloneckém zastupitelstvu, poměrně velké procento lékařů? Jste pro voliče lehce identifikovatelní?

Určitě. Každý doktor má poměrně velký okruh lidí, kteří ho znají a mají k němu důvěru, protože léčí je i jejich rodinu. Věří, že když jim vyléčí chřipku, vyléčí také jejich ostatní trable.

Před chvílí jste vyjádřila jisté politické rozčarování a nahodilou chuť z veřejného života odejít. Přesto pracujete i ve sboru pro občanské záležitosti a vítáte nové jablonecké občánky.

To je taková moje radost. Častokrát vítám ve městě ty, které jsem už jednou přivítala na svět, jelikož mnoho z nich jsou děti mých pacientek. Vítání občánků je vždycky velmi příjemné.

Jenže všechny maminky tady už nejsou jen vašimi pacientkami, protože jste začala sdílet ordinaci se svou dcerou. Jak se vám společně pracuje? Dochází k výměnám názorů?

Spolupracuje se nám skvěle. Jsem moc ráda, že jsme tady spolu. Ona je velmi pečlivá, poctivá a nebrání se žádným novým informacím a sdělování zkušeností, často některé případy konzultujeme. Jsem moc ráda, že ji tady mám a konflikty spolu skutečně nemáme.

Myslíte si, že pro pacientku, pro její pocit, je lepší gynekoložka nebo muž-gynekolog?

Nelze to říci jednoznačně. Některé ženy potřebují cítit nad sebou tu mužskou autoritu, aby se věnovaly svému zdraví. A já v ordinaci nešířím příliš autoritativní atmosféru, dávám přednost té přátelské. Mohu se vcítit do pocitů žen, protože jsem ledacos sama zažila. Třeba jak smutné, až traumatizující je potratit dítě. Mohu jim pomoci vlastními zkušenostmi. Ne těmi lékařskými, ale ženskými. Takže, je to opravdu individuální.

Z vašich odpovědí je patrné, že jste velmi vytížená žena. Máte ještě vůbec čas sama na sebe? Jak relaxujete?

Pohybem. Jsem ten typ člověka, co si neodpočine na gauči. Musím se hýbat a snažím se hýbat co nejvíce. Baví mě všechny druhy sportu, ale nejvíc asi jezdím na kole a mám ráda aerobik.

Plavete?

Plavala i potápěla, ale teď…

Ptám se úmyslně. Ordinaci máte blízko přehrady, aktivně sledujete dění okolo ní. Chodíte se někdy po práci osvěžit do jejích vln?

Přiznám se, že nechodím. Jsem už trochu postižená svým povoláním. Vidím, co sinice mohou napáchat na zdraví a dokud tam budou, pak se v přehradě koupat nebudu. Doufám, že se tenhle problém podaří brzy a hlavně efektivně vyřešit. Pozorně sleduji průběh zkoumání vody, dna přehrady a hlavně příčin, které pomáhají sinicím žít. Životní prostředí a jeho negativní vliv na zdraví člověka mě zajímá samozřejmě i profesně. Proto vůbec nechápu, že se lidé chtějí dobrovolně vrátit k tomu, že Jablonec bude opět zavřený pod temným poklopem exhalací. Stačí vyjít na nejbližší kopec v okolí a podívat se, co se občas vznáší nad městem. A to nyní už je ovzduší relativně čisté. Co bude, až tu vznikne velké množství malých kotelen a jejich komínů. Špatný stav ovzduší má velký vliv na stav plodu, ale i na zdárný průběh těhotenství jako takového. Nerozumím tomu, proč se chceme vzdát ekologického topení. Zdraví přece nelze poměřit finanční částkou.

(fr)

Vytvořeno 29.8.2008 12:40:10 | přečteno 5540x | Petr Vitvar
load