Na kole k sousedům

Vlakem do Harrachova. Na kole: hraniční přechod - Jakuszyce - Rozdroże pod Cichą Równią - Kopalnia kwarcu - Wysoki Kamień - zpět k lomu - Izerskie Garby - Sine Skałki - Mokra Przelęcz - Chatka Gorzystów - Orle - Harrachov. Celkem cca 45 km.

Náš zářijový tip na výlet je určen milovníkům dalekých výhledů a trošky adrenalinové cyklistiky. Od vlaku se vydáme k blízké hranici, odkud pokračuje doprava široká cesta až do 7 km vzdálených Jakuszyc. Od lyžařského stadionu musíme jet asi 0,5 km po hlavní silnici směrem na Szklarskou Porębu, u čerpací stanice z ní odbočíme doleva. Rozbitá asfaltová cesta mírně stoupá k Rozcestí pod „Tichou Rovní (přístřešek, lavice).

Tady odbočíme vpravo, stále po asfaltu, vzhůru k lomu „Stanisław . Těžba křemene je již zastavena, avšak bývají odtud odváženy vytěžené zásoby. U rezivějících zásobníků kamene dosáhneme Vysokého jizerského hřebene. Doprava zde odbočuje písčitá cesta (zpočátku červeně značená), po níž pojedeme 1,5 km a u vyhlídkové skalky odbočíme doleva. Krátká spojka nás přivede na červeně značenou hřebenovou stezku směřující k jednomu z našich cílů - Vysokému kameni (1058 m, 18,5 km).
Vrchol patří k nejlepším vyhlídkovým bodům celých Jizerských hor. Zvlášť působivé jsou pohledy na strmé severní srázy Krkonoš, Szklarskou Porębu, spatříme značnou část Jizerských hor a dokonce i Ještěd. O pěkných víkendech bývá pod staveništěm turistické chaty otevřený kiosek. Následně se vrátíme stejnou cestou zpět až k lomu.

Hřebenová „silnice odtud stoupá kolem budov „kopalni na Izerkie Garby, kde se otevře pohled do grandiózního lomu. Trasa poté vede nejvyššími partiemi Vysokého hřebene, překročí Přední kopu a Modré kameny (Sine Skałki, 1122 m), pak následuje strmý a dlouhý sjezd do Mokrého sedla (lavice se stolem). V závěru je cesta hodně rozbitá, jízda proto vyžaduje značnou opatrnost.
Ze sedla se pustíme doleva, na dalších rozcestích sledujeme přibližně západní kurz. Zanedlouho dosáhneme asfaltky (cca 30 km), po které sjedeme asi 3 km k Chatce Gorzystów (bufet) na Velké jizerské louce. Náročnější část cesty tím máme za sebou. Do bývalé sklářské osady Orle (pohostinství) je to pohodlných 5 km a dalších šest až k harrachovskému nádraží.

Výlet je vhodný pro zdatnější cyklisty; v oblasti Vysokého jizerského hřebene je náročný terén. Nabízejí se samozřejmě i různé varianty s dojezdem až do Bedřichova a Jablonce n. N. Doporučujeme mapu Góry i pogorze Izerskie, 1:40 000, kterou lze zakoupit v městském IC.

(os)

Vytvořeno 30.8.2007 9:01:09 | přečteno 2867x | Petr Vitvar
load