Josef J. Hossner - exportér a mecenáš umění

Exponát měsíce z Muzea skla a bižuterie

Josef J. Hossner pocházel z továrnické rodiny usazené ve Šluknově. Do Jablonce přišel roku 1906 a začal zde obchodovat s bižuterními kameny. Během poválečné konjunktury se stal zámožným mužem. Komerciální rada Hossner se nesmazatelně zapsal do kulturní historie Jablonce jako štědrý mecenáš.

Společně s manželkou financoval například zhotovení hlavního oltáře pro kostel Nejsvětějšího srdce Páně částkou kolem 300 tisíc Kč. Monumentální bronzovou sochu Krista navrhl Arnold Hartig, absolvent jablonecké odborné bižuterní školy usazený ve Vídni, jenž patřil k Hossnerovým chráněncům.

Anny Hossnerová, obrázek se otevře v novém okněHossner byl velkým ctitelem umění. Podle dobových svědectví připomínal interiér jeho vily umělecké muzeum. Byly zde vystaveny obrazy německých mistrů, grafiky a sochařské práce. Nechyběla ani exkluzivní sbírka uměleckého řemesla - antické a ryté sklo, cínové nádobí, keramika a míšeňský porcelán.

Po roce 1945, kdy Hossner předčasně zemřel, je osud firmy nejasný. Jisté je jen to, že hodnotná sbírka majitele podniku byla rozkradena. Po uměnímilovném obchodníkovi s bižuterními kameny tak v Jablonci zůstal pouze skvostný oltář v děkanském kostele.

Petr Nový
hlavní kurátor muzea

Josef J. Hossner a jeho žena Anny Hossnerová, 1923. Portrétní medaile, mosaz, autor Arnold Hartig, sign. A. Hartig 1923
Vytvořeno 30.8.2007 9:00:56 | přečteno 3197x | Petr Vitvar
load