Romové v létě hrají, tančí a slaví

Ze života Romů

V létě tradičně slavívali třetí nejdůležitější cikánský svátek - „Odpusk“ či „Rusalja“. To je svátek Matky Boží podle křesťanského svátku „Nanebevzetí Panny Marie“ (15. srpna). A jak už to často u Romů bývá, víc než o ideu, šlo o formu oslavy. Bývalo teplo a mohli ho slavit venku před svými domy. Celé dva dny a dvě noci. Proto se na tento svátek Romové těšívali nejvíce.

Jak to však pro změnu až tak přesně u Romů nebývá, neslavilo se pouze Nanebevzetí, ale i jiné lidové svátky „srpnových“ svatých. Jablonečtí Romové podnikali, podle zvyklostí z domovských krajů na východě, často poutě ke svaté Panně Marii, které se konají dodnes vždy na sv. Annu - 26. července. Proto v létě v tuto dobu jezdili domů na Slovensko. I když se už dnes pouto s vírou a církví vytrácí, jedno zůstává: srpen je pro Romy měsícem hudby a oslav! A hudba - ta provází každého Roma bez rozdílu věku, vzdělání a majetku celým životem. Od narození až po samotnou smrt.

Na Slovensku jsou Romové velmi těsně svázáni svojí hudbou. Téměř v každé rodině bylo vždy několik muzikantů. Ti nejlepší se hudbou i živili, a to předváděním svého muzikantského umění v nejbližších městských restauracích a barech. Na vesnicích bylo tradicí, že při všech bálech a slavnostech hráli cigáni. Maďarská svatba bez cigánské kapely - něco takového bylo nemyslitelné!

Hudební festivaly

Od roku 1970 došlo na území Československa k organizování prvních Romfestů. K prvním patřil ten ve Strážnici, kterého se zúčastnilo více než deset tisíc diváků. Mezi účinkujícími byli v té době mediálně známí a populární romští hudebníci Antonín a Věra Gondolánovi, Anička a Josef Fečovi nebo skupina Roma Štar. Po sametové revoluci uspořádali bratři Ščukové megalomanský festival - a kde jinde, než ve Strážnici. Na něm se 30 000 diváků představily na tři stovky romských hudebníků.

Postupně začali milovníci romské hudby pořádat v letních měsících hudební festivaly ve všech koutech České republiky. K nejvýznamnějším patří festivaly v Rožnově pod Radhoštěm, na zámku Svojanov, v Karvinné, ale i u nás v Jablonci nad Nisou.
V letošním roce se v Praze konal již 11. ročník světového festivalu romské kultury, kde předvedlo své hudební a taneční umění kolem tří set hudebníků a tanečníků z celého světa. K našim nejznámějším romským hudebníkům patří například Věra Bílá, zmínění sourozenci Gondolánovi, Vladimír Demeter, Jan Ačo Slepčík, Marek Balog, Gejza Horváth. Z hudebních skupin to jsou Gypsy.cz, Gulo čar, Bagárovci, Terne čhave, Bengas anebo také Cindži renta z Českého Krumlova.

Když se řekne romská hudba, pro každého Roma je to především romská hudba a tanec. Pro většinu z nich chleba a sůl romské duše. A srpen je měsícem festivalů založených na dávných kořenech.

Anna Cínová, Lukáš Pleticha

Vytvořeno 2.7.2009 14:10:47 | přečteno 2996x | Petr Vitvar
load