Číše - Čtrnáct svatých Pomocníků, 1850 - 1860

Zázračné prameny
Surovina Jizerské hory / Krkonoše. Rytina Eduard Benda, Jablonec. Bezbarvé sklo zdobené červenou lazurou, ryté - celoplošný motiv Čtrnácti svatých Pomocníků, výška 10,7 cm. Z výstavy a publikace Zázračné prameny.
Eduard Benda (1819 - 1901) pocházel z rodiny, která se v Jablonci věnovala ryteckému řemeslu od konce 18. století. V jabloneckém muzeu je z jeho prací uložena číše zdobená žlutou lazurou s rytinou Poslední večeře Páně a rytina Čtrnácti svatých Pomocníků na červeně lazurované číši z počátku druhé poloviny 19. století.
Benda, od roku 1839 člen jabloneckého Střeleckého sboru a nakonec jeho vrchní lovčí, je jako rytec skla uváděn ještě v jabloneckých adresářích z devadesátých let. Je tomu však pouze v částech soupisu obyvatel podle jmen a trvalého bydliště, v přehledu podle profese již chybí. Aktivně se tedy řemeslu patrně nevěnoval. Naposledy je jako činný rytec skla uveden v jabloneckém adresáři z roku 1883, kdy mu bylo šedesát čtyři let.
Po polovině století se věnoval rytí skleněných přívěsků (medailonů), od konce šedesátých let též nákladnickému prodeji drobných skleněných kamenů a perliček, které nechával brousit, či výrobě a prodeji vinutých knoflíků (se synem Adolfem Bendou, 1845 - 1878, autorem první jablonecké vlastivědy „Geschichte der Stadt Gablonz und Umgebung“, vydané v roce 1877). Od sedmdesátých let se zabýval rytím dekorů do skleněných knoflíků. Manželkou Eduarda Bendy byla Agnes Ludwigová (1819 - 1899) z Jablonce, která mu porodila devět dětí, čtyři dcery a pět synů. Po celou dobu bydleli v domě č. p. 232 na samotě zvané Hahn (od slova Hain, tj. les) číslo 1, později Berggase 36, dnes Horská ulice.
Petr Nový
Muzeum skla a bižuterie