Přes Žalý do Harrachova

Autobusem ČSAD do Valteřic u Vrchlabí. Valteřice - Křížovky (4,5km) - Přední Žalý, rozhledna (7 km) - Na Rovince (11 km) - Šeřín (12,5 km) - Harrachova skála - Horní Mísečky (18 km) - Kotelní jámy - Dvoračky (24 km) - Ručičky - Harrachov, aut. nádraží (31 km).

Z autobusu směřujícího do Trutnova vystoupíme ve Valteřicích. Po místní silnici se vydáme vzhůru obcí, kde po 1 km najdeme modré značky. Za stálého stoupání dojdeme na rozcestí zvané Křížovky (silnice), odkud pokračujeme po žlutých značkách k rozhledně na vrchu Žalý. Kamenná věž tu stojí od r. 1892 a nabízí návštěvníkům jeden z nejhezčích výhledů celých Krkonoš. Chata, která tu stála do roku 1943, má být v dohledné době obnovena.

K severu odtud vybíhá zalesněný hřbet s červeně značenou cestou. Po delším klesání do sedla Na Rovince (bufet) následuje výstup na kopec Šeřín, jehož vrcholová skalka nabízí další zajímavé rozhledy. Za střídavého klesání a stoupání se pak přiblížíme k Horním Mísečkám. Krátce před tímto rušným místem můžeme odbočit na vyhlídku Harrachových kamenů. Horní Mísečky jsou nyní na dosah, občerstvení nabízí Jilemnická bouda.

Před námi je nejhezčí a nejromantičtější část výletu. Zeleně značená trasa nás z Míseček povede zpočátku po silnici, ale brzy z ní odbočíme doleva. Lesní stezka pokračuje do Kotelních jam. Procházíme ledovcovými kary s bohatou květenou, nad námi se strmě zvedají skalnaté plotny, i v létě rozeznáme dráhy častých sněhových lavin. To vše vytváří doslova velehorskou scenerii.

Pěšina nyní vytrvale stoupá ke Dvoračkám. Boudu s oblíbeným pohostinstvím dal postavit v roce 1896 hrabě Harrach a do dnešní podoby byla přestavěna v roce 1928. V současnosti jsou ale Dvoračky spíš rušným staveništěm, neboť v těsné blízkosti je dokončován nový hotel zvaný Štumpovka. Svým exteriérem má údajně připomínat starou Labskou boudu.

Posledních sedm kilometrů do Harrachova budeme již převážně klesat. Cestou na Ručičky překřížíme několik rokytnických sjezdovek, doprovodí nás i krásné rozhledy. Z krkonošských lesů vyjdeme u chátrající boudy Lesní zátiší v osadě Rýžoviště. Na autobusové nádraží je to odtud asi 1,5 km.

Doporučujeme mapu KČT Krkonoše - západ 1 : 25 000.

(os)

Vytvořeno 4.7.2008 13:07:46 | přečteno 2748x | Petr Vitvar
load