Až zazní hlas zvonů, tak začneme žít

Veršem z písně skupiny Učedníci připomínáme mimořádnou událost ze začátku letošního června a zveme vás současně na výlet. V neděli 1. června se konala v Horním Maxově již tradiční pouť. Ta letošní však nebyla obyčejná - během ní byla v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Horním Maxově sloužena poutní mše, jejímž vyvrcholením bylo svěcení nových zvonů. V našich končinách jde o svátek skutečně výjimečný - komu se poštěstí být u toho, když jsou pořizovány nové zvony?

První svěcení zvonů se zde konalo v roce 1910, současně s dokončením tehdy nového kostela. Brzy přišla válka a zvony byly zabaveny. Nové zvony si maxovští pořídili v roce 1925, ale ani jejich hlas nezněl Jizerskými horami příliš dlouho. Čtyři z původních pěti (kromě nejmenšího) byly v roce 1942 opět zabaveny pro válečné potřeby. Pak bylo v okolí Maxova 65 let ticho.

Nedávno se však dobrovolníkům a dárcům povedlo ve spolupráci s duchovním správcem římskokatolické farnosti Smržovka P. Michalem Podzimkem zprovoznit hodinový stroj se zbylým zvonem. Potom se téměř zázračným způsobem podařilo získat dostatek peněz a 1. června bylo úsilí korunováno slavnostním svěcením čtyř nových zvonů. Nejtěžší je svatý Petr s 340 kg a nejlehčí svatý Jan Křtitel s cca 100 kg. Další dva zvony jsou nazvány: ctihodná Marie Ward a Božské Srdce Ježíšovo - archanděl Michael. Do určité míry souhlasí s původními názvy.

Svatý Jan Křtitel bylo též jméno jednoho z původních zvonů. Nový a výjimečný název má ale druhý největší zvon věnovaný Marii Wardové. Ačkoliv tato řeholnice není „úředně“ ani blahoslavená či svatá, stala se příkladem řeholnicím z řádu Congregatio Jesu, lidově zvaným Anglické panny. Známé „maxovské sestřičky“ tohoto řádu zde působí již od šedesátých let.

Zvony pocházejí ze zvonařské dílny mistra Josefa Tkadlece z Halenkova. Během léta budou zavěšeny a brzy budeme mít možnost je slyšet. Je to po dlouhé době oživení pro celou oblast a všichni, kdo se na jejich realizaci podíleli, věří, že budou znít do kraje mnohem déle než ty předchozí. Jsou pro nás všechny znamením, že kde je dobrá vůle, daří se i silně poškozené památky opravovat, a tím uzdravovat naše kulturní prostředí.

Maxovský kostel je položen tak, že i přes okolní kopcovitý terén se hlas zvonů šíří několik kilometrů do okolí. Udělejte si výlet a posuďte sami, jak se krajina změní, když se do ní vrátí tradiční zvuk zvonů.

S použitím informací od Dr. Petra Matka připravil Borek Tichý

Vytvořeno 4.7.2008 13:07:05 | přečteno 3672x | Petr Vitvar
load