Za stoletou dámou na Královku

Bedřichov - Královka (1 km) - Hrabětice (3,5 km) - Josefodolská přehrada (5 km) - Kristiánov (8,5 km) - Blatný rybník (10,5 km) - Nová louka (11,5 km) - Bedřichov (15 km).

Z konečné stanice MHD v Bedřichově půjdeme k Lesní chatě. Strmá, žlutě značená cesta zde silnici zkracuje a brzy po ní dorazíme na Královku. Kamenná rozhledna oslaví 8. září sté narozeniny.

Za příznivého počasí bychom si neměli nechat ujít výstup na věž (klíč v chatě). Rozhled je velkolepý: Jizerské hory, Krkonoše i vzdálené Podkrkonoší, Český ráj a Ještědský hřeben s Lužickými horami - to vše leží před námi jako na dlani.

Pohodlná silnička pak pokračuje až do Hrabětic k hasičské zvoničce (občerstvení). Ještě před parkovištěm odbočíme k Josefodolské přehradě, největší nádrži Jizerských hor. Byla vybudována v letech 1976 až 1982 a vešla by se do ní voda všech ostatních jizerských přehrad. Údolí Kamenice je přehrazeno dvěma mohutnými sypanými hrázemi, z nichž každá je 360 metrů dlouhá.

Dále sledujeme levý břeh nádrže až do míst, kde cesta začíná stoupat do Kristiánova. Odbočíme z ní doprava k Liščí boudě, kde se nachází Památník sklářství v Jizerských horách. Prohlédnout si zde můžeme například model zaniklé sklářské osady založené roku 1775 a pojmenované po Kristiánu Filipovi Clam-Gallasovi. Výroba skla byla zastavena již roku 1882 a po pěti letech sklářská huť vyhořela. V roce 1938 pak shořel i panský dům. Ze starých časů pochází i hřbitůvek, kde jsou pochováni někdejší obyvatelé osady.

Z Kristiánova nás povede modré značení. Mineme Tetřeví kámen s křížkem a klesneme k Blatnému rybníku. Vznikl již v r. 1780 a sloužil původně k lovu ryb pro frýdlantskou vrchnost, později k pohánění pily.

Pouhých 10 minut je to odtud na Novou louku. Také tady se v letech 1756 až 1817 vyrábělo sklo. Dnes je Nová louka významnou křižovatkou turistických cest a bývalý clam-gallasovský zámeček patří k nejvyhledávanějším místům v našich horách.

Necelou hodinku chůze je to odtud zpátky do Bedřichova. Doporučujeme návrat po žlutě značené turistické cestě sledující trasu známé lyžařské magistrály. Vyhneme se tak provozu aut i cyklistů.

(os)

Vytvořeno 4.7.2007 16:19:00 | přečteno 3427x | Petr Vitvar
load