Soňa Paukrtová

Můj muž mě lákal na lyže a přehradu

Už od dubna prožíváme poměrně horké letní počasí, jak vy trávíte léto? Jaká je vaše ideální dovolená?

Ideální představu samozřejmě mám, ale za tu dobu, co jsem v senátu, se mi ještě nepodařilo mít volné léto. Senát zasedá i v létě, protože na něj vyjde řada až měsíc po poslanecké sněmovně, a tak většinou končíme v druhé polovině srpna. Pouze loni byla situace jiná, jelikož nebyla ustanovena vláda. Bylo sice poměrně volno, ale já jsem ho zase nemohla využít, protože už běžela volební kampaň.

Moje ideální dovolená je opět spojená se sportem. Chtěla bych zažít dovolenou s cestovkou, která kromě cyklistických zájezdů připravuje i variantu na in-linech. To jsem nikdy neabsolvovala a moc ráda bych tak učinila. Každý rok trávíme s manželem týden v termálních lázních na Balatonu a tam jezdíme na kole a pochutnáváme si tam na vynikající maďarské kuchyni.

Takže pro senát neplatí okurková sezóna jako například pro média?

To rozhodně ne.

Myslíte, že by se dala strávit pěkná dovolená i u naší přehrady?

Jablonec je ideálním místem pro dovolenou, zvláště vzhledem k přehradě. Skutečně je jen málo míst v republice, kde by bylo uprostřed města tak pěkné koupání. Navíc jsou možné kombinace - ráno si jdete zaběhat, potom vykoupat, pak na kolo do Jizerek a večer znovu vykoupat. Je také hezké ležet na lehátku u plaveckého bazénu a jít si pak zaplavat do přehrady. Tak to dělám v létě v Jablonci já.

Je na přehradě něco, co by mohlo případné turisty odradit?

Mohly by se tam vyskytnout třeba sinice, jako se to už opravdu stalo. Pan Jaroušek (ředitel Povodí Labe - pozn. aut.) mi řekl, že nyní zcela pravidelně měří kvalitu vody a město může zadat i další odběry vzorků vody v jiných částech přehrady. Tehdy byla hladina úplně zelená, a protože nebyly k dispozici sprchy, bylo koupání opravdu nebezpečné. Jakmile totiž ze sebe sinice okamžitě nesmyjete čistou vodou, mohou nastat vážné zdravotní potíže.

Co si myslíte, že by tento prostor zkvalitnilo?

Letos město vystavělo na přehradě poměrně hezké vybavení - vznikla in-linová dráha, cyklostezka, hřiště pro děti, na plážový volejbal či nohejbal. To je všechno dobré, ale řekla bych, že by bylo třeba upravit Sluneční lázně. Nevím, zda se vrátit k původnímu určení nebo ne, to už je věc architektů. Asi je i nutné nějakým způsobem dořešit Tajvan, ač nevím, jak dalece se povede jednání s majiteli. Ti jsou dva - jeden vlastní pozemky, druhý bývalou restauraci. Mám také informaci, že sportovci hodlají postavit zařízení pro skoky do vody, což by jistě prostor zatraktivnilo.

Hlavní však je udržovat přehradu a její okolí v čistotě, mít kvalitní trávu, ponechat celému areálu spíše přírodní ráz. Dělat z ní zábavní park typu Máchova jezera není, dle mého mínění, ta pravá cesta. Navíc na to v Jablonci nejsme zvyklí. Ono jen udržet současný stav je velmi pracná záležitost. Když sledujete opravy, vidíte, kde by bylo ještě možné přidat - tady uhrabat písek, tam vysít nově trávu, tu opravit lavičky. A pak přijde někdo, komu dobrý stav věcí nedá spát. Vzpomínám si, že jedna lavička byla osazena během rekonstrukce kvůli ničivým nájezdům nenechavců asi pětkrát. Pak se musí řešit ostraha, ale městská policie opravdu nemá na starosti jen přehradu. Moc mi vadí lidé, kteří neustále ničí pracně vybudovaná dětská hřiště. Všechno je sice provedeno poměrně bytelně, ale soustředěnému útoku žádné zařízení neodolá. Problémy někdy jsou i s pejskaři - je třeba hlídat, kam si pejsek odskočí.

O druhém červnovém víkendu jste společně se starostou Petrem Tulpou otvírala in-line dráhu. Podporujete jejich rozvoj, chtěla byste strávit dovolenou na bruslích. Jste tedy aktivní bruslařka?

Ano, jediný sport, který vlastně v Praze provozuji, je právě bruslení na in-linech. Bydlím v Praze kousek pod Ladronkou, což je krásný park směrem ke Hvězdě a na Bílou horu s úžasným terénem pro cyklisty, bruslaře i běžce. Zvláště ráda tam chodím brzo ráno.

Provází vás někteří kolegové senátoři?

Proboha ne! Jsem typický sportovec samotář. V Jablonci chodím běhat třeba na Střelnici a snažím se vyhledávat hodiny, kdy tam nikdo není. Nejprve musím překonat sama sebe, abych se přinutila vstát a jít běhat, ale už vůbec nemám sílu u toho konverzovat.

Když se podíváte na Jablonec, tak určitě vnímáte změny, kterými město prošlo. V čem je to opravdu k lepšímu?

Jablonečanům se to možná nezdá, ale centrum se výrazně změnilo k lepšímu. Opravena byla celá řada fasád i domů. Myslím, že to často ani nevnímáme, protože tu stále žijeme.

Naopak záporem je, že se stále nedaří zaktivizovat společenský život v centru. Když sem zajdete večer, najdete pouze různé problémové občany, ostatní nemají potřebu se ve městě zdržovat. Jablonec má svou zvláštní atmosféru a je sportovním městem, a tak by snad bylo dobré vymyslet třeba takové sportovně-společenské aktivity, aby občan měl důvod přijít.

Myslíte, že je to malou nabídkou?

Neumím na to přesně odpovědět. V Berlíně nám říkali, že si mysleli, jak po pádu zdi budou východní Berlíňané vycházet do společnosti stejně jako ti západní. Očekávali, že vznikne ve středu města krásné společenské centrum. A ono se to nestalo - západní část večer žije, chodí do divadel, na koncerty, východní je prázdná a za okny blikají televize. Zřejmě je to i otázka generační. Nevím, zda je to nabídkou či zvykem.

Co byste si pro letošní léto přála?

Přála bych si, aby se Jablonečanům líbily úpravy na přehradě.

(fr)

Soňa Paukrtová, obrázek se otevře v novém okněSoňa Paurtová
Chcete vědět, jaký jsem člověk? A jak mě moje práce změnila? Pevně doufám, že jen minimálně. Vždycky jsem si říkala, že ať se stane cokoli, tak mě nic nesmí změnit, vždycky musím být schopna vrátit se zpátky do normálního občanského života. Myslím, že se mi to celkem daří. Jsem už třicet dva let vdaná, mám tři děti a v září budu poprvé babičkou. Narodila jsem se v Praze a do Jablonce jsem se v roce 1976 vdala. Tehdy mě můj budoucí manžel lákal do města a do manželství na krásnou přehradu a nepřeberné množství možností pro lyžaře. Lyžuji moc ráda, chodíme se koupat, jezdíme na kole. Měl pravdu, když mi říkal, že pro sportovně žijícího člověka je v Jablonci ideální prostředí. Já tady žiji ráda.
Vytvořeno 4.7.2007 16:17:52 | přečteno 3226x | Petr Vitvar
load