Jablonecké léto

Úvodník

Konec školního roku se sešel se začátkem prázdnin (Hurá! Školní mládež si konečně v klidu odpočine od lítých kantorů!), a já byl poctěn nelehkou úlohou připravit úvodník pro prázdninové vydání Jabloneckého měsíčníku. Asi bych měl nyní pět ódy na teplo, sluníčko, koupání…, jenomže já jsem založením tvor spíše severský. Léto je pro mne obdobím děsných veder, žízně, poletujícího pylu a před tím vším nejsem v posledních letech už ani v Jablonci v bezpečí.

Těch letních radovánek si užíváme již téměř dva měsíce. Zaujalo mne, že dosavadní teplotní průběh se nápadně podobá roku 2002. Že by nás opět čekaly povodně? Je pravda, že největší u nás historicky bývaly vždycky v létě. Ta v roce 2002 i roku 1897, které vděčíme za přehrady v našich horách, včetně mšenské.

Přehradu vyprojektoval pokrokový německý inženýr Otto Intze, jehož pomníček můžeme po desetiletích, kdy ležel na dně přehrady, spatřit v parčíku pod hrází. Stavba přehrad byla jistě účinným opatřením při ochraně před velkou vodou. Novinkou dnešních dnů je, mimo jiné, i zprovoznění varovného a informačního systému obyvatelstva.

Povodně v Jablonci mívaly rychlý průběh. Voda z okolních strání rychle přitekla a stejně bystře zase odtekla. Pořádně se rozlila až v Proseči, Liberci a nejvíce pak v Německu. Doufám, že připravený varovný systém nebudeme dlouho, nebo nejlépe vůbec, potřebovat.

Léto bývalo v Jablonci zpravidla z poloviny studené a celé úplně nudné. Kdo neodjel na dovolenou, tábor nebo na cestu kolem světa, neměl téměř kam zajít. Naštěstí dnes je už doba jiná. V kultuře ho začneme tradičním workshopem Léto tančí. Poté přijde na řadu Jablonecké kulturní léto, jehož součástí budou vystoupení rozmanitého spektra umělců na letní scéně Eurocentra a v kostele svaté Anny. Příjemným dárkem bude vstup zdarma.

V horkých dnech nás nepochybně přiláká i naše krásná přehrada a její okolí. A když nám počasí přát nebude, můžeme zajít do plaveckého bazénu, který bude mít po celé prázdniny otevřeno od úterý do pátku již od 8 hodin.
Nudit se tedy určitě nemusíme. Přál bych si, aby se naše město stalo centrem rekreace a zábavy nejen pro Jablonečany, ale i pro všechny jeho návštěvníky. Nechť se tedy léto vydaří dle vašich představ!

Lukáš Pleticha
místostarosta

Vytvořeno 4.7.2007 16:17:38 | přečteno 3499x | Petr Vitvar
load