Sport je náš svět - motto Global Games 2009

Global Games 2009, druhé světové hry pro sportovce s intelektuálním znevýhodněním, pořádá Mezinárodní sportovní federace pro osoby s postižením intelektu a Český svaz mentálně handicapovaných sportovců.

Od 5. do 14. července budou probíhat na sportovištích v Liberci, Jablonci n. N. a v okolí Českého Dubu za podpory Libereckého kraje a zmíněných měst. Poprvé se Global Games konaly ve švédském Böllnasu v roce 2004. Zápolení se tehdy zúčastnilo 1300 sportovců z 37 zemí.

Maskotem her bude zajíc Felix

Oznámila to počátkem května ředitelka her Alena Erlebachová. Uvedla, že dosud potvrzená účast na letošních Global Games, které jsou obdobou letní paralympiády, představuje 1460 sportovců z 38 zemí světa. „Global Games 2009 se tak stanou zdaleka největší mezinárodní sportovní událostí, která se kdy v Česku konala, dokonce na ní bude o několik set účastníků více, než jich bylo na lyžařském šampionátu,“ dodala.

Účastníci Global Games 2009 budou podobně jako lyžaři ubytováni v kampusu Technické univerzity v Liberci. Zápolit budou v atletice, cyklistice, basketbalu, futsalu, plavání, stolním tenisu, tenisu a ukázkově také v judu a veslování na trenažéru.

Zajíc jako maskot nebyl vybrán náhodně. „Je rozšířen po celé zeměkouli a - řečeno sportovní terminologií - je atleticky všestranně nadaný,“ vysvětluje Erlebachová. Zajíc výborně skáče, zdatně kličkuje a dokáže běžet rychlostí až 70 kilometrů za hodinu. „Pokud by nekličkoval, uběhl by stovku za 5,14 vteřiny,“ podotkla ředitelka her.

Felix znamená v latině šťastný a odpovídá zaječí povaze. Zajíc je totiž obecně považován za velmi veselého tvora. „Chtěli jsme, aby maskot vyvolával pozitivní emoce, aby symbolizoval hravost a navozoval pocit štěstí a radosti,“ říká k tomu autor grafické podoby maskota Jakub Mikulášek z karlovarského Studia F13.

(red)

Vytvořeno 1.6.2009 15:54:43 | přečteno 2915x | Petr Vitvar
load