Pěvecký sbor Janáček slaví šedesátku

Janáček je pro hudební veřejnost slavným hudebním skladatelem. A Janáček v pojetí Jablonečanů? To je přeci pěvecký sbor! Pamětníci by asi věděli, proč zrovna Janáček… Možná byla jeho hudba blízká srdci některému ze zakladatelů, snad už měl sbor v repertoáru některou z jeho úprav lidových skladeb.

Janáček se záhy stal synonymem smíšeného sboru. A tak už 60 let chodí nadšení zpěváci do „Janáčka“ a jezdí s ním po vlastech českých i po světě. Sbor za dobu své existence projel naši republiku křížem krážem. V kronikách sboru je záznam o více než 80 místech, v nichž se u nás uskutečnilo kolem 400 vystoupení! Není divu, že Janáčkovci pokukovali i po cizině. Poprvé vyjeli do světa v roce 1964 do tehdejší NDR. Následovaly i cesty do Holandska, SRN a Rakouska. Dalšími štacemi bylo Polsko, Jugoslávie, později Velká Británie, Irsko atd.

Ale i Evropa se sboru stala nakonec těsnou, a tak v 90. letech objevuje Ameriku. Zpěváci absolvují úspěšné turné po státech Connecticut, New York a Oregon.

Kdo vlastně Janáčkovci jsou? Dlouhá, předlouhá řada jmen lidí nejrůznějšího věku a povolání. Byli a jsou to lidé, které přes rozdílnost povah, pohlaví i věku spojuje záliba v hudbě a zpěvu. Spousta příběhů, společně stráveného času i osudových lásek. Někteří se ve sboru jen mihli, ale jiní se sborem spojili celý svůj život. K nim patří na prvním místě dirigent sboru Josef Boček, pod jehož vedením sbor pracoval více než čtyřicet let.

A jaká je současnost? Sbor, pracující nyní pod taktovkou Olgy Fröhlichové, je i nadále nedílnou součástí kulturního života města, které jeho činnost podporuje. Do repertoáru Janáčkovců patří skladby všech hudebních období a mnoha žánrů. Objevují se i nové mladé tváře, jež dávají pocit další perspektivy sborového zpěvu ve městě. Je dobře, že i v dnešním světě se najdou lidé, kterým hudba učarovala.
Popřejme proto sboru do další šedesátky hodně tvůrčích sil, mnoho diváků a podporu veřejnosti.

Ivana Kopáčková

Vytvořeno 1.6.2009 15:54:26 | přečteno 2662x | Petr Vitvar
load