Místo travnaté mokřiny lákavá sportoviště pro všechny

Donedávna byla louka mezi Bílou Nisou a ulicí F. L. Čelakovského zarostlá jen náletovými křovinami. Ideální místo pro nevítané sedánky omladiny se zásobou pití a cigaret nejen s obsahem dehtu. Noční můra obyvatel domů zmíněné mšenské ulice. To se ale během tohoto roku radikálně změní. Z křovinaté mokřiny se stane moderní, upravený, veřejný a hlavně veřejností žádaný sportovní areál pro všechny věkové kategorie.

Už v březnu se v prostoru mezi Nisou a panelovými domy v ulici F. L. Čelakovského, kde fotbalisté chtěli další tréninkové hřiště s umělým povrchem a nasvícením, začalo kácet, prováděly se první zemní práce a vytyčovala se stavba. O volnočasovém otevřeném areálu pro veřejnost jako alternativě k uzavřenému tréninkovému hřišti pro fotbalový dorost se mluví už od roku 2006. A v říjnu by se plány měly stát skutečností.

Jak to bylo?

„Dne 28. března 2008 byla v rámci 2. kola výzvy Regionálního operačního programu NUTS Severovýchod (ROP SV) předložena žádost o dotaci z EU a ČR na projekt Rozvoj volnočasových aktivit v lokalitě ulice Čelakovského v Jablonci nad Nisou,“ říká vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová a pokračuje: „Třicátého června 2008 byl projekt schválen Výborem Regionální rady regionu soudržnosti NUTS II Severovýchod k poskytnutí dotace ve výši 22 milionů korun, z toho 20 milionů korun poplyne z EU. Předpokládané celkové náklady projektu dle žádosti o dotaci činí 26,1 milionů korun.“

Úspěšný projekt řeší jednak nedostatek volně přístupných sportovišť, jednak odstraní nevzhlednou lokalitu s nálety dřevin v okolí panelových domů. Určen je veřejnosti, a to nejen z městské části Mšeno, ale celého Jablonce a počítá se dokonce i s návštěvníky ze sousedního Liberce.

Jak to bude?

A tak na zmíněné louce vznikne do října tohoto roku nový areál volnočasových aktivit s volným přístupem. Řadu sportovišť bude propojovat in-line dráha s živičným povrchem jako hlavní sportovní prvek. Kromě ní, se stejným povrchem, zde vznikne také hřiště pro in-line hokej a univerzální hřiště pro míčové hry.

Součástí areálu bude i další univerzální sportovní plocha s travnatým povrchem a dětské hřiště tvořené pryžovou dlažbou. Projektant nezapomněl ani na šatnový přístřešek, parkoviště, chodníky a terénní val, který opticky oddělí sportovní areál od sídliště. Nové osvětlení získá v rámci projektu také cyklostezka mezi ulicí Palackého a U Hřiště, která bude komunikačně propojena s novým areálem.

Jak bude vše probíhat?

Hlavním dodavatelem stavby se na základě výběrového řízení stala firma, která od 1. 4. 2009 nese nový název Eurovia CS, a. s. Zatímco v březnu začaly přípravné práce, už na polovinu června je plánován vznik sportovní travnaté plochy. Červenec pak bude měsícem zrodu dětských hřišť, ploch pro in-line hokej a míčové hry. V srpnu by se měla objevit in-line dráha, parkoviště a chodníky. Současně začne firma pracovat také na sadových úpravách. Dokončení stavebních prací je plánováno na říjen letošního roku, kolaudace na listopad.

(fr)

Logo - Regionální operační program NUTS II SeverovýchodLogo - EU - ivestice do vaší budoucnosti

Vytvořeno 1.6.2009 15:54:07 | přečteno 2119x | Petr Vitvar
load