Měsíc významných událostí

Úvodník

Na začátku června stojíme před historicky druhou možností jak promluvit do dění v Evropské unii. Čekají nás volby do Evropského parlamentu. K čemu je tento parlament dobrý? Vsadím se klidně, že většina z nás to neví. Poslanci se zde sdružují do bloků dle politické orientace napříč národnostmi a státy. Co kdo ale prosazuje? O dění v tomto parlamentu se toho moc nedozvíme ani z médií. A tak si myslím, že kandidáty čeká docela těžký úkol vysvětlit voličům, proč jsou tyto volby důležité. Z jabloneckých nalezneme na listinách dva kandidáty, Soňu Paukrtovou a Petra Beitla. Nuže, přeji jim, ať uspějí - třeba pak budeme mít v měsíčníku i rubriku novinek z Bruselu a Štrasburku.

Červen je též měsícem Nisy - řeky, která nás spojuje. Nejen s Libercem, ale i se sousedy za hranicemi. Slavnosti začnou drsňáckým maratonem korytem Nisy - pěkně od Brandlu až do Hrádku. Vystoupit z řeky se smí jen na dvou místech s nesjízdnými jezy, jinak se pluje či běží pouze vodou. Kromě toho se uskuteční řada dalších akcí, pro malé i velké a bude možné se po čase zase podívat do starých lázní. V rámci měsíce Nisy s vámi budeme též veřejně debatovat o tom, jaké projekty chystáme kolem vody. U přehrady i ve městě. A jelikož máme schválený Integrovaný plán rozvoje města, je velká naděje, že se alespoň některé projekty v Nové Pasířské a okolí podaří konečně uskutečnit. Na závěr měsíce nás čeká tradiční „Poselství měst a obcí“ a pak i vodácké splutí. Letos snad konečně až do Odry.

V půlce měsíce se budeme již intenzívně připravovat na událost, která vypukne začátkem července: Global Games 2009. Závody pořádá Mezinárodní sportovní federace pro osoby s postižením intelektu. Liberec a Jablonec budou hostit 1460 sportovců z 38 zemí. V Jablonci budou soutěžit atleti na Střelnici, tenisté na Proseči a basketbalisté v městské hale.

Na počátku třetí červnové dekády se sklouzneme do léta. Bude to téměř přesně se školním zvoněním - 21. 6. v 8 hodin. Nevím ale, zda si to školáci budou mít čas uvědomit. Červen je měsícem písemek, dozkušování a velkého zvažování, zda bude na vysvědčení taková lepší dvojka nebo horší jednička. Ale školáci, nenechte se nachytat a buďte v klidu! Po prázdninách po tom stejně neštěkne ani pes!
Se školou a vzděláváním souvisí i malé jubileum - v Jablonci již 50 let probíhá speciální vzdělávání romských dětí. O tom však více v příslušné rubrice našeho měsíčníku. Tak milí čtenáři, přeji vám pěkné počtení!

Lukáš Pleticha
místostarosta

Vytvořeno 1.6.2009 15:54:02 | přečteno 2267x | Petr Vitvar
load