Kostel Wang - klenot polských Krkonoš

Doprava: Jablonec n. N. - Jelení Hora - Karpacz - kostelík Wang. Pěšky: Karpacz Górny, parkoviště - Wang (15 minut) - Polana (50 minut) - Pielgrzymy (20) - Słonecznik (40) - rozcestí s modrou (60) - turistická chata Strzecha Akademicka (25) - chata Samotnia (20) - Polana (40) - Wang (30 minut). Celkem cca 5 hodin chůze.

Severní podhůří Krkonoš oplývá mnoha turistickými zajímavostmi a krásami. Jednou z nich je i dřevěný kostelík Wang, přestěhovaný do Karpacze v roce 1842 ze Skandinávie a o dva roky později znovu postavený. Na svém původním místě na jihu Norska vznikl již na přelomu 12. a 13. století. O jeho koupi se postaral pruský král Bedřich Vilém IV. a pro zdejší evangelickou obec ho získala hraběnka Friederike von Reden. Ze stejné doby pochází i přilehlý hřbitov.

Místo je to vpravdě magické - rozhlížet se odtud můžeme do daleka, Sněžka jakoby byla na dosah. Kdo se s tím vším nespokojí, může s námi vyrazit na hřeben. Jde o túru poměrně náročnou nejen kvůli převýšení, ale místy i pro kamenité stezky. Od Wangu se vydáme po široké dlážděné cestě (modré značení) okolo pokladny, kde je nutné zaplatit 5 Zł. za vstup do národního parku. Chodník pak stoupá na Polanu, kde do r. 1966 stála chata Bronka Czecha. Zde opustíme dlážděnou cestu a dáme se doprava. V louce se brzy objeví skála Kotki, před námi je však mnohem nápadnější skupina nejvyšších krkonošských skal - Pielgrzymy (Poutníci). Mohutné žulové věže vystupují nad koruny stromů a vytvářejí působivou kulisu okolním horám.

Od Poutníků nás žluté značky povedou za vytrvalého stoupání na hraniční hřeben. Tady stojí další skalní útvar, z daleka viditelný Słonecznik. Nyní pokračujeme po červeném značení směrem ke Sněžce. Hluboko v kotlině se postupně objeví dvě malebná horská jezera - Wielki a Mały Staw. Okolo obří chaty Strzecha Akademicka sestoupíme (modré značky) postupně až ke „schronisku“ Samotnia, snad nejpůvabnější krkonošské boudě. Ta stojí na břehu zmíněného Małého Stawu. Poté přejdeme můstek potoka vytékajícího z jezera a po kamenité stezce a později opět po dlážděné komunikaci, směřující od Wangu až na Sněžku, dojdeme na již známou Polanu a od ní zpět ke kostelíku Wang. (http://www.wang.com.pl/)

Doporučujeme mapu Krkonoš polského vydavatelství Plan.

(os)

Vytvořeno 1.6.2009 15:55:20 | přečteno 4502x | Petr Vitvar
load