Klub lodních modelářů Admiral

V dubnu 1968 se v Jablonci n. N. sešli tři nadšenci lodního modelářství a při Svazarmu a pod patronací Preciosy ustavili klub, který se rychle rozrostl na zhruba patnáct členů, jež měli zájem o stavbu maket skutečných lodí.

Jakmile se o činnosti dozvěděli v tehdejším Domě pionýrů a mládeže i v jabloneckých školách, rozšířil klub činnost i do kroužků mládeže. OV Svazarmu se postaral o dílny i klubovny, a tak jsme získali pevné zázemí.

Postupně se kroužky mládeže ze škol a DPM soustředily do klubových prostor, které se postupně vybavovaly strojním zařízením a technickou literaturou. Během dvou let pracovalo již na čtyřicet mladých lodních modelářů. S modely lodí jsme soutěžili nejen doma, ale i v Polsku, Německu, SSSR, Rumunsku, Bulharsku, Belgii, Holandsku atd.

Hned v roce 1968 jsme uspořádali 1. ročník Jablonecké kotvy, jejíž tradici udržujeme dodnes. Rok nato jsme společně s oddílem vodních skautů zorganizovali Mistrovství ČSSR všech kategorií. Od roku 1971 jsme pravidelně každoročně pořádali Mistrovství republiky pro kategorii C, tj. stolní, neplovoucí makety lodí a lodního zařízení. Velkým oceněním naší činnosti bylo pověření klubu světovou organizací Naviga uspořádáním 1. Mistrovství světa kategorie C v roce 1981 a 7. MS stejné kategorie v roce 1993. Toho se zúčastnilo nejvíce modelů z největšího počtu zemí mezi ostatními mistrovstvími. Modeláři na ně dodnes rádi vzpomínají.

V roce 1997 jsme uspořádali MS a tři roky později ME radiem řízených maket lodí. Ve svém středu máme mistry Evropy i světa v maketářských kategoriích. Poslední dva roky spolupracujeme s DDM Vikýř, zajišťujeme instruktory pro lodní, letecké a plastikové modeláře. Naši modeláři mají dobré zázemí. Prostory jsme získali a spravujeme je za pomoci města Jablonec. Pro získávání nových členů se zúčastňujeme různých náborových a propagačních akcí, které též pořádáme. Více se o naší činnosti dozvíte na www.klom-admiral.cz. Rádi vás přivítáme v našich řadách!

Zdeněk Tomášek
předseda klubu

Vytvořeno 6.6.2008 14:00:04 | přečteno 6756x | Petr Vitvar
load