Ještědským hřbetem

Hrádek n. N., ČD - Dolní Sedlo - Krásný důl (5 km) - Krkavčí skály - Horní skály - Horní Sedlo, kaple (8 km) - Landvašský kříž - Kozí hřbet - Jítravské sedlo (11 km) - Velký Vápenný (14,5 km) - sedlo Trávník (16 km) - kaple sv. Kryštofa (18,5 km) - Křižany, ČD (20 km).

Ještědský hřbet se táhne od Javorníku po Horní Sedlo, kde plynule přechází v Lužické hory. Navržený výlet vede nejzápadnější částí tohoto pohoří. Jedná se o geologicky pestrou oblast, kde jsou pískovce střídány s vyvřelými horninami, břidlicemi i vápencem.

Od hrádeckého nádraží projdeme centrem města a u mostu přes Nisu vyhledáme modré značky. Ty nás povedou přes louky do obce Dolní Sedlo. Vpravo nad námi se vypíná vrchol Popovy skály (vynikající rozhled), my se však od okraje lesa vydáme do Krásného dolu. Zde vyměníme modré značky za zelené. Stezka pak krátce stoupá k pozoruhodným Krkavčím skalám. Brzy spatříme vpravo Fellerovu věž, Šachtové věže a Hrušku. Skály jsou zajímavé i z horolezeckého hlediska, neboť již v roce 1884 vystoupil poprvé žitavský profesor Theodor Feller na masiv nesoucí dodnes jeho jméno. Turisté se poměrně snadno dostanou na vyhlídkové místo u Šachtových věží.

Nedaleko odtud se nachází i další známá skupina skal. Jedná se o Horní skály, kterým horolezci říkají „Obrvégry“. K nejnápadnějším z nich patří Liberecká a Gahlerova věž a nejvyšší Smrtka. Poté přijdeme brzy na silnici, po níž se dáme krátce doleva ke kapličce v Horním Sedle.

Dalších 10,5 km půjdeme po červeném značení. Stezka vede okolo obnoveného Landvašského kříže, který připomíná smrt rouhajícího se strážce hranic - „landvacha“. Za ostrým pískovcovým Kozím hřbetem pak klesneme do Jítravského sedla. Zde musíme překročit frekventovanou hlavní silnici, načež následuje táhlé a v závěru dost strmé stoupání na horu Velký Vápenný. Až k opuštěnému lomu, ve kterém se nachází krasová Západní jeskyně (objevená 1956, nepřístupná), vede lesní silnička.

Ještědský hřbet sleduje rozvodí Baltského a Severního moře, ale neskýtá téměř žádné rozhledy. Nad sedlem Trávník vystoupíme na Zdislavský Špičák, kde do roku 1945 stávaly hned dvě turistické chaty (patrné základy). Také kaple sv. Kryštofa byla po roce 1945 zdevastována, ale roku 1998 znovu opravena a vysvěcena. Na železniční stanici v Křižanech to odtud máme po zelených značkách slabou půlhodinku.

(os)

Doporučujeme mapu nakladatelství ROSY „Hrádecko a Chrastavsko“, 1 : 25 000.

Vytvořeno 6.6.2008 14:01:09 | přečteno 2786x | Petr Vitvar
load