Životní prostředí chtěné i nechtěné

„Nejčastější dotazy se nyní týkají studní a odkanalizování objektů,“ byla první slova vedoucí oddělení životního prostředí (ŽP) Jitky Prouskové.

Druhým stálým okruhem žádostí je kácení stromů. „Dříve přicházeli občané hlavně na jaře a na podzim. Orkán Kyrill však v Jablonečanech vzbudil obavy z možných pádů stromů a počet žádostí se tak oproti minulosti zdvoj- až ztrojnásobil. Mnozí si myslí, že rozhodujeme takříkajíc od stolu na základě žádosti či fota. My ale musíme každý strom nejprve vidět, abychom mohli posoudit jeho stav a vydat rozhodnutí o pokácení.

Posuzuje se vizuálně a hledisek je mnoho. Z celkového výčtu jsem si jich zapamatovala jen několik - prořídlost koruny, stav olistění, míra obnaženosti kořenů, svou roli hraje i kvalita podloží. „Stane se, že spadnou i stromy, které nejeví viditelné známky poškození. Do nitra živého organismu nevidíme, říká vedoucí ŽP.

Kácení nařízené radnicí je vždy velmi ostře sledováno veřejností. V opačném případě, když ŽP nechce povolit skácení soukromníkovi, zvedne se opět vlna nevole, tentokrát vůči údajné neochotě úředníků. „To máte pravdu, většinou lidé přicházejí žádat o pokácení s tím, že se jedná stejně o plevelnou, resp. náletovou dřevinu, např. břízu. Takhle ale stromy rozhodně neposuzujeme. Každý je pro nás něčím přínosný a je nutné jej chránit. V případě, že povolíme skácení, téměř vždy ukládáme náhradní výsadbu. To je i případ kritizovaného kácení v okolí kostela Dr. Farského, kde v budoucnu budou vysazeny pro toto místo kvalitnější, listnaté dřeviny a keře.

ŽP se, kromě jiných činností, o nichž budeme hovořit v některém z příštích rozhovorů, věnuje také opravám a zřizování dětských hřišť. „Každý rok se podle rozsahu financí snažíme vybudovat alespoň jedno nové hřiště. Loni se nám podařilo zhotovit po jednom v Erbenově ulici a na sídlišti Horní Proseč, v průběhu května jsme dokončili hřiště u Slunečních lázní a již nyní víme, že letos se opraví hřiště Na Úbočí, Na Šumavě a případně i další.

Zapomenut nebude ani sídlištní břeh přehrady, kde by ještě v červnu měla být vyměněna většina herních prvků. Vždy, když se jedno nové hřiště otevře, jsou spokojené děti i pracovníci ŽP. Až do okamžiku, kdy si jej oblíbí také vandalové. Ti jsou i noční můrou parků. Jakmile se ŽP podaří vytvořit něco krásného, přižene se nedisciplinovaný národ vandalů a hned je po krásném koutě ve městě. To si pak člověk musí připadat jako bájný Sysifos, za trest znovu a znovu valící svůj těžký kámen na vrchol hory, odkud vždy spadne na její úpatí. On si však trest zasloužil, ale zač a koho trestají vandalové?

(fr)

Vytvořeno 31.5.2007 8:23:18 | přečteno 2301x | Petr Vitvar