Úzkokolejkou do Oybina

Vlakem do Žitavy a úzkorozchodnou železnicí směr Oybin. Pěšky: Teufelsmühle - Töpfer (50 minut) - Scharfenstein (30 min.) - Kammloch (40 min.) - Hochwald/Hvozd (40 min.) - Oybin nádraží (1 1/4 hod.). Celkem cca 4 hodiny.

Již samotná jízda historickým vláčkem ze Žitavy do Oybina je hodna výletu. Trať s rozchodem pouhých 750 mm byla i s odbočkou do Jonsdorfu vybudována v letech 1889 - 1890. Supící a dýmající lokomotiva z roku 1928 za sebou táhne starobylé vagóny a zvolna se sune ze Žitavy k nádraží Bertsdorf, kde se trať rozděluje.

Náš výlet začíná ve stanici Teufelsmühle (Čertův mlýn), jednu zastávku před konečnou v Oybinu. Pohodlná cesta odtud stoupá k návrší Töpfer. Můžeme zvolit buď pohodlnější přímou trasu, nebo romantickou stezku vinoucí se mezi skalními útvary Gratzer Höhle. Obě se výše spojují a kolem tzv. Oybinské vyhlídky dospějí k horské chatě Töpferbaude. Najdeme zde vyhlídkovou skálu, na kterou vede starobylé točité schody.

Z Töpferu vede další cesta „Malou Skalní ulicí (Kleine Felsengasse) k nápadnému skalisku Scharfenstein. K vrcholovému kříži a vyhlídkové plošině míří krátká odbočka s kovovým schodištěm. Rozhodně bychom ji neměli minout. Poté přijdeme do „Velké Skalní ulice (Große Felsengasse). Oba názvy souvisejí s úseky lemovanými svislými pískovcovými stěnami. Vyhlídková terasa u skály Mönch (Mnich) nabízí pohled na cestu zajištěnou ocelovými lany, tzv. feratu, na které je možné si vyzkoušet „horolezeckou zdatnost. Přístup k ní je ale z údolí po jiné stezce.

Širokým sedlem Kammloch prochází silnice a lze se odtud za 3/4 hodiny vrátit dolů do Oybina. Na vrchol Hvozdu však cesta vytrvale stoupá. Námaha bude odměněna dalekými rozhledy, dobrou motivací může být i občerstvení v některé ze dvou turistických chat. Menší z nich se nachází na severním vrcholu pod pětadvacetimetrovou rozhlednou z roku 1892.

Sestup do Oybina začíná po bývalé sáňkařské dráze, na které se kdysi jezdilo i mistrovství Německa. Průchod skupinou skal zvanou Rosensteine (Růžové kameny) s nápadným Kelchsteinem (Kalich) patří k posledním zajímavostem na naší cestě. Zakrátko se ocitneme v malebném městečku Oybin se stejnojmenným hradem a nádražím.

Pro cestu lze výhodně využít například jízdenku Libnet+ za 260 Kč, na kterou může cestovat v kterýkoliv den až 5 osob bez rozdílu věku. Jízdenka platí i pro vláček do Oybina.

(os)

Vytvořeno 31.5.2007 8:24:12 | přečteno 4637x | Petr Vitvar
load