Ulice Budovatelů

Zmizelý Jablonec

V místech dnešní ulice Budovatelů procházela původně jedna z nejstarších jabloneckých cest, která byla součástí spojnice mezi Harcovem a Smržovkou. Vedla až na Anenské náměstí, přímo pod kostel svaté Anny. Již na starém plánu Jablonce z roku 1886 od Franze Kaudely je zobrazena jako úzká ulice s názvem Bürgergasse (Občanská).
Pozdější rozvoj města na začátku 20. století pozměnil i tvář této komunikace. První dům čp. 4, Občanská č. 2, sousedil s kavárnou Merkur a vlastnil ho výrobce bižuterie Max David. Vedle stávala dřevěná chalupa Emila Pfeiffera (čp. 6), která byla zbourána až počátkem padesátých let minulého století, kdy začala překážet provozu.

Budovatelů 6, obrázek se otevře v novém okněNásledná stavba tramvajové trati do Liberce (zahájená v r. 1950) si vyžádala další rozšíření ulice, tehdy již přejmenované na Budovatelů. U nejstaršího, v té době již značně nevzhledného domu čp. 538 (Budovatelů 6), muselo být odbouráno schodiště k hlavnímu vchodu. Vstup se pak kuriózně ocitl několik metrů nad terénem. Tramvaji se tím ale uvolnila cesta a v říjnu 1950 mohly být položeny koleje.

Součástí ulice byl také objekt Budovatelů 8 se stavebním dvorem, který patřil firmě stavitelů Arveda a Alberta Thameruse (otec a syn). Jednalo se o rohový dům s dnes zaniklou Lázeňskou ulicí. Na křižovatce ulic Poštovní a Budovatelů stála rohová vila čp. 2498, s orientačním číslem 12, majetek téže firmy. Vedle ní, proti vchodu do polikliniky, se nacházel oblíbený kiosek, který možná mají někteří čtenáři ještě v paměti. Dominantou prostoru byl i výstavný objekt čp. 1196 (Budovatelů 10/Lázeňská 8). Lázeňská ulice, začínající u obchodního domu „Eweko , tvořila svažitou spojnici mezi ulicemi Komenského a Budovatelů. Nacházela se tady romantická, dnes již asi převážně zapomenutá, zákoutí.

Stavba panelových domů (ul. Budovatelů), obrázek se otevře v novém okněNové urbanistické řešení územního plánu města ze 70. let přineslo rozsáhlou výstavbu panelových domů. Prostor mezi ulicemi U Kostela a Poštovní, v té době Leninovou, byl uvolněn. Lázeňská ulice zmizela a nahradila ji rozsáhlá kamenná stěna se schodištěm a terasami. Vzniklé místo vyplnily tři panelové dvojdomy s obchody, restaurací a rozsáhlým technickým zázemím v parteru. Prostor před domy doplňují lavičky a také pohledná plastika akademického sochaře Oldřicha Plívy. Ta je jednou z několika jeho variací na jablko, symbol města, rozmístěných v našem městě. Nově vznikla průchozí komunikace za objekty. Panelové objekty pronikly v těchto místech nejblíže ke středu města.

Později byl zbourán ještě Merkur, Eweko a další domy. To je už ale jiná kapitola.

Václav Vostřák
Foto: archiv autora

Vytvořeno 31.5.2007 8:24:06 | přečteno 3618x | Petr Vitvar
load