Tenis - ČLTK Bižuterie

Tenisový klub byl v Jablonci založen v roce 1927 a pod jménem Gablonzer Lawen Tenis Club působil až do druhé světové války. Tehdy jeho činnost skončila, po roce 1945 se však tenisté do jablonecké Proseče vrátili.

V 70. a 80. letech se o rozvoj klubu zasloužil zejména tehdejší předseda Karel Macas. Současný tenisový klub s názvem ČLTK Bižuterie Jablonec nad Nisou byl založen v roce 1996, kdy došlo k delimitaci TJ Bižuterie. Na několik otázek nám odpověděl předseda oddílu Miloslav Hajátko.

Mohl byste nám připomenout některé výrazné tenisové úspěchy?

Náš klub měl vždy úspěšné hráče, jmenovat můžeme například Vlastu Holečkovou, Karla Macase, Milenu Pelcovou. Dále sem jistě patří Petr Štróbl (Davis Cup), Petr Stočes (Galeův pohár) Nikola Hübnerová, jež byla třetí juniorkou na světě, v loňském roce od nás odešel Roman Jebavý, dnes třetí junior na světě. ČLTK vychovává hráče do juniorské kategorie. Jsme však provinční klub a nemáme národní centrum, takže hráči pak musí odejít. Na mistrovství republiky jsme od roku 1996 získali 21 medailí, z toho 7 titulů. Dále máme zlato a stříbro z ME 14 a zlato a bronz z ME 13.

Máte v současnosti nějaké nadějné mladé hráče?

Mezi velké tenisové naděje patří Anežka a Ota Makovičkovi, David Prokop, Radim Hladík, Martin Forys, Bára Blaschke a další. Klub má dnes 227 členů, více než polovinu z nich tvoří mládež, která má o bílý sport stále velký zájem. Získáváme tím možnost dále vychovávat silnou tenisovou základnu.

Spolupracujete také se školami?

ČLTK je závodním klubem a má přiděleno tréninkové středisko mládeže, kde sportují děti do 15 let. Otevřeny byly sportovní třídy při ZŠ Arbesova a také při Gymnáziu Dr. Randy. Díky tomu má klub své přípravky a školičky, do kterých chodí děti už od 5 let.

Můžete nám představit turnaj, který jste pořádali v květnu?

Turnaj se jmenuje Czech Republic Futurem Tournament. V Jablonci se konal již po sedmé. Jednalo se o seriál turnajů, které začínaly v Teplicích, dále se hráči přesunuli do Mostu, Jablonce a Karlových Varů.

Od 19. do 21. května proběhla v Jablonci n. N. kvalifikace 64 hráčů (do HS postupují 4 hráči), načež se uskutečnila hlavní soutěž 48 hráčů. Finálové utkání se konalo v neděli 26. května. Jedná se o turnaj nastupující generace mužů, na kterém hrají většinou mladí hráči na žebříčku ATP kolem třístého místa. Je dotován 10 tisíci USD. Soutěž bývá velmi kvalitně obsazená, v letošním roce se jí zúčastnilo cca 18 zemí z celého světa. Loni tu byli např. Australané, Brazilci, Chilané atd.

Mohou rodiče přihlásit a v klubu zaregistrovat své mladé tenisové naděje?

Volat lze na naše kontaktní číslo 777 736 980, kde podáme rodičům bližší informace, informace najdete též na www.cltkjbc.cz.

A slovo na závěr?

Rád bych poděkoval městu Jablonec n. N. za finanční podporu a za zájem o dění v našem areálu.

(vk)

Vytvořeno 31.5.2007 8:23:32 | přečteno 4938x | Petr Vitvar