Spolupráce bez hranic

Úvodník

V dnešním rychle se propojujícím světě se otevírá stále větší prostor pro všestrannou spolupráci. Kultura, vzdělávání, umění a sport jsou oblasti, ve kterých ji lze rozvíjet tím nejpřirozenějším způsobem. Je třeba přivítat partnerství nejen mezi státy, ale především mezi městy, organizacemi i jednotlivci. Také město Jablonec nad Nisou se snaží rozvoj přátelských kontaktů iniciovat a podporovat. Často zapomínáme na spolupráci, kterou máme na dosah. Chceme proto usilovat o korektní, oboustranně prospěšné kontakty s naším větším sousedem - krajským městem Libercem. Zdravá rivalita nechť panuje při sportovních zápasech nebo při zábavných soutěžích jakou byla televizní Výzva, v níž zástupci Jablonce slavili úspěch a patří jim poděkování za příkladnou reprezentaci.

V zájmu všech občanů je společně řešit dopravu mezi oběma aglomeracemi, spolupracovat na optimalizaci sítě škol a v dalších neméně důležitých oblastech. Na stránkách měsíčníku chceme přinášet informace o nabídce hlavních kulturních a sportovních programů v Liberci, kam obyvatelé Jablonce jezdí stále častěji. Liberečtí se dovídají o kulturním dění u nás na stránkách Kalendáře Liberecka pravidelně již několik let. Možnosti spolupráce se nám otevírají také s příhraniční oblastí sousedního Polska. Delegace zástupců Jablonce se zúčastnila veletrhu cestovního ruchu Tourtec 2007 v okrese Jelení Hora. Oba partneři mají zájem na užších stycích v oblasti kultury a sportu i na přípravě společných projektů, které by bylo možné financovat z evropských fondů. Už několik let se také rozvíjejí přátelské neformální kontakty mezi jabloneckými středními školami a jejich partnery v německém městě Kaufbeuren.

Pro budoucí spolupráci bude důležité zapojení mladé generace. Máme před sebou období, kdy pro mnohé mladé lidi jedna životní etapa končí a nová začíná. Maturitní a učňovské zkoušky, poslední vysvědčení ze základní školy, přijímací testy a pohovory. Někteří se vydají studovat do ciziny, jiní nastoupí do svého prvního zaměstnání. Naváží nové kontakty, objeví nová přátelství, začnou novou spolupráci.
Ať se vám vaše sny, přání a předsevzetí vyplní.

Petr Vobořil
místostarosta

Vytvořeno 31.5.2007 8:22:54 | přečteno 2297x | Petr Vitvar
load