Zvolme si budoucnost

Úvodník

Vážení spoluobčané,

stalo se jakousi tradicí, že úvodníky Jabloneckého měsíčníku v měsíci květnu zadává redaktor mé osobě. Já si v té chvíli okamžitě lámu hlavu, čím by se jeho obsah měl zabývat. V roce 2007 jsem popisoval narozeniny tohoto periodika. Šlo o nový formát i obsah, ale také o vysokou kvalitu, kterou po třech letech oceňuje nejen občanská, ale i odborná veřejnost. V následujícím roce jsem recitoval milostné básně, protože máj už je zkrátka takový, a v roce 2009 jsem poděkoval všem, kteří se zasloužili o realizaci mnoha akcí, jež zejména v oblasti školství, zdravotnictví a volného času zkvalitnily život ve městě. Nabízí se otázka. Jaké téma vypíchnout v tomto roce? Možností je mnoho a škála široká. Myslím si však, že není možné vynechat téma, jež pálí celou naši společnost. Jde o květnové volby do dolní komory Parlamentu České republiky.

V žádném případě mi nejde o politickou agitaci na téma, jakou stranu máte volit a která je ta nejspolehlivější. Sami nejlépe víte, jak se rozhodnout, zda zvolit sliby, anebo realitu. Mě osobně trápí jiná věc. Domnívám se, že bychom měli změnit morální přístup k samotným volbám a práva svobodné volby plně využít. Zvednout se od televizních pořadů, z hospůdek a hřišť a jít volit. Přece není možné jen sedět a nadávat a naštvaně po česku řešit věci tam, kde se nic nevyřeší. Ano, vím, co chcete říci. Někdy nám připadá, že náš hlas je zbytečný a ničemu nepomůže. Věřte, není tomu tak. Minimálně se alespoň ukáže, jaký je většinový názor nebo jaká je vůle naší občanské společnosti. Nejde tady jen o volební účast, jde také o normální lidskou odpovědnost za budoucnost naší země. To není fráze, to je fakt. Já dokonce s nadsázkou a obrazně tvrdím, že ten, kdo nevolí, nemá právo kritiky. A že ty volby nakonec dopadnou jinak, než si osobně přejeme? To se nedá nic dělat, tak to chodí v každé zavedené demokracii. Najít v sobě odvahu přiznat, že většina (ať už absolutní nebo seskupená) přehlasovala náš názor a vyhrála, chce velkou sílu vnitřní i morální.

Já osobně k volbám chodím. Chyběl jsem po roce 1989 jen jednou. Pro mě jsou volby osobní povinností, proto také na konci května půjdu a dám svůj hlas naší demokracii.

Petr Tulpa
starosta města

Vytvořeno 27.4.2010 13:25:28 | přečteno 1999x | Petr Vitvar
load